Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2012

Αήττητη και ωραία!!

Αήττητη και ωραία!
Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο Top 16 της Ευρωλίγκας πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα που επικράτησε της Ζαλγκίρις στο Κάουνας σε ματς του 8ου ομίλου της διοργάνωσης. Οι Καταλανοί έπαιξαν όσο χρειάστηκε και πήραν το αποτέλεσμα που τους φέρνει μια ανάσα από τα προημιτελικά του θεσμού.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ναβάρο με 18 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Λόρμπεκ και Έιντσον που είχαν 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα. Από την άλλη, ο Ντελινινκάιτις ξεχώρισε από τους Λιθουανούς με 17 πόντους, με τη Ζαλγκίρις να γνωρίζει την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα ματς και να αποχαιρετάει ουσιαστικά την διοργάνωση.

«Άσφαιρες» ήταν και οι δύο ομάδες στα πρώτα τρία λεπτά με τον Γιανκούνας να ευστοχεί από τα 6.75 και ανοίγει το σκορ υπέρ της Ζαλγκίρις (3-0). Οι Λιθουανοί έφτασαν στον 7-0 με τον Καλνιέτις, με τον Έιντσον να σημειώνει τρίποντο στα μέσα της περιόδου και να ανοίγει για πρώτη φορά το λογαριασμό της Μπαρτσελόνα (7-3). Με τρίποντο του Ντελινικάιτις οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +9 (14-5) στο 7ο λεπτό, οι Καταλανοι ισορρόπησαν λίγο αργότερα (16-13), όμως ο ίδιος παίκτης με τον ίδιο τρόπο, διαμόρφωσε το 19-13 που ήταν και το σκορ περιόδου.

Με λέι απ του Ουάλας η Μπαρτσελόνα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 12ο λεπτό (19-20) και από κει και πέρα το ματς κύλησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και η αστοχία να είναι το κύριο χαρακτηριστικό των επιθετικών προσπαθειών τους. Το ημίχρονο βρήκε τη Ζαλγκίρις να προηγείται με ένα καλάθι διαφορά (32-30).

Ντέρμπι ήταν και η τρίτη περίοδος για τουλάχιστον τέσσερα λεπτά (36-37) στο 34ο λεπτό. Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 για το 36-42, η Ζαλγκίρις μείωσε στους 3 (39-42), η Μπάρτσα όμως διατήρησε τη διαφορά της μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (43-47).

Με τρίποντο του Έιντσον οι Καταλανοί πέρασαν για πρώτη φορά στο +9 (43-52) στο 32ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι όμως, δεν ήταν διατεθειμένοι να καταθέσουν τα όπλα και με σερί 5-0 από τον Ντελινικάιτις πλησίασαν στους 4 (48-52) ένα λεπτό αργότερα. Οι παίκτες του Πασκουάλ δεν έχασαν όμως την συγκέντρωσή τους και με ένα «ξέσπασμα» του Ναβάρο διατήρησαν την υπεροχή τους (52-62) στο 38ο λεπτό. Το 58-67 που ήταν και το τελικό σκορ δείχνει την υπεροχή της Μπαρτσελόνα που έφτασε σε μα δίκαιη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 32-30, 43-47, 58-67

Ζαλγκίρις (Τριφούνοβιτς): Λιπκεβίτσιους, Καλνιέτις 6, Ντελινικάιτις 17 (3), Ράκοβιτς 9, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 8 (1), Γιαβτόκας 4 (9 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 2, Σαλένγκα 6, Κόλινς 6

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 4 (1), Ουέρτας 3 (1), Ναβάρο 18 (2), Πέροβιτς, Βάσκεθ, Ουάλας 2, Ινγκλές, Ν'Ντονγκ 2, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 16 (3), Έιντσον 15 (2), Μάικλ 7 (1)

πηγή: sportfm.gr