Σάββατο 3 Μαρτίου 2012

Ένα οφσάιντ έκρινε το ντέρμπι…!!

Ένα οφσάιντ έκρινε το ντέρμπι…
Μία φάση για την οποία θα υπάρξει πολύ συζήτηση και άλλη τόση γκρίνια έκρινε το μεγάλο ντέρμπι της Πορτογαλίας για την 21η αγωνιστική.

Η Πόρτο επικράτησε 3-2 της Μπενφίκα στο Ντα Λουζ της Λισαβόνας σε ένα ματς αντάξιο της ιστορίας των δύο συλλόγων, αλλά το νικητήριο γκολ του Μαϊκόν στο 87’ με κεφαλιά, ήταν από θέση οφσάιντ…

Οι «δράκοι» με την νίκη αυτή ξέφυγαν τρεις βαθμούς από τους αντιπάλους τους και τους «έχουν» και στην ισοβαθμία…

Το τέλος του ματς βρήκε τους παίκτες της Πόρτο να πανηγυρίζουν σαν μικρά παιδιά, περιφρουρώντας παράλληλα το διαιτητικό τρίο από τους εξοργισμένους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων.

Όσον αφορά το παιχνίδι αυτό καθ' αυτό, η Πόρτο μπήκε πολύ γερά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 7' με τον Χουλκ. Η Μπενφίκα αντέδρασε, πίεζε και με τον Καρντόσο στο 41’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, ο Καρντόσο έβαλε και δεύτερο γκολ και το γήπεδο πήρε φωτιά. Η Πόρτο όμως έδειξε τρομερό χαρακτήρα και στο 64’ ο Ροντρίγκεζ ισοφάρισε σε 2-2. Τρία λεπτά αργότερα, στο 67’ ο Έμερσον είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Οι «δράκοι» το πίστεψαν και με το γκολ (ήταν οφσάιντ) του Μαϊκόν στο 87’ πήρα την νίκη και το προβάδισμα τίτλου.