Σάββατο 3 Μαρτίου 2012

«Κίτρινη» καταιγίδα!!

«Κίτρινη» καταιγίδα!
Σημαντικό βήμα για την πλαισίωσή του στην πρώτη οκτάδα της Α1 που οδηγεί στα πλέι οφ έκανε ο Άρης που νίκησε με 78-57 την Καβάλα στο Αλεξάνδρειο για την 21η αγωνιστική, στηριζόμενος στην ευστοχία του σε δίποντα και τρίποντα.

Οι «κίτρινοι» είχαν 23/35 δίποντα (66%) και 6/15 τρίποντα (40%) και απέχουν μόλις έναν βαθμό από τον όγδοο Ηλυσιακό που έχει, όμως, έναν αγώνα περισσότερ. Μάλιστα επέστρεψαν στις επιτυχίες έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες, έχοντας ως κορυφαίο τον Ρόναλντ Ντέιβις. Ο 30χρονος Αμερικανός γκαρντ είχε 25 πόντους με 4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 5 κερδισμένα φάουλ.

Από τους ηττημένους που γνώρισαν την τρίτη τους ήττα μετά από επτά αγώνες στον δεύτερο γύρο και βρίσκονται στην πρώτη εξάδα, ξεχώρισε ο Πάσαλιτς με 16 πόντους και 4/5 τρίποντα, αλλά δεν ήταν αρκετός ούτε αυτός ούτε τα 11/25 τρίποντα (42%) της ομάδας του.

Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους στον αντίπαλό τους. Χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά στο πρώτο δεκάλεπτο για να προηγηθούν με 11-2, έχοντας πρωταγωνιστική τον Μπόγρη. Μάλιστα, αύξησαν το προβάδισμά τους στο + 10 (15-5) με δίποντο του Ντέιβις. Οι «Αργοναύτες» αντεπιτέθηκαν και με σερί 6-0 μείωσαν 15-11, για να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο -6 (17-11).

Η αντεπίθεση της Καβάλας συνεχίστηκε και το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη μείωσε στους 2 πόντους με τρίποντο του Πάσαλιτς, με αποτέλεσμα να πλησιάσει στο σκορ με 19-17, αλλά μετά το 23-20 με τρίποντο του Κοστόφ κατέρρευσε. Ακολούθησε επιμέρους 16-5 των Θεσσαλονικιών, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-25.

Ο «Αργοναύτες» στηριζόμενοι κυρίως σε τρίποντα έκαναν επιμέρους 3-11 και μείωσαν στους 6 πόντους διαφορά (42-36) με τρίποντο του Πάσαλιτς, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα και αύξησαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (+12 και 53-41 με μία εύστοχη βολή του Μάλντροου).

Το 55-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο έγινε 67-46 με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις στα πρώτα πέντε λεπτά του τετάρτο με σερί 12-0. Κάπου εκεί είχε κριθεί ο τελικός νικητής με τον Άρη να παίρνει και διαφορά 22 πόντων (74-52) που ήταν η μέγιστη στον αγώνα με δύο εύστοχες βολές από τον Τσαϊρέλη για να φτάσει στη νίκη με 78-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 39-25, 55-46, 78-57.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 12, Κερούς 4 (3 κλεψ.), Ταπούτος 6 (5 ριμπ.), Τσαϊρέλης 7, Ντέιβις 25 (4, Κρούσιτς, Μποχωρίδης, Μπόγρης 7, Μάλντροου 5, Τσαλδάρης, Βεργίνης 10, Δήμας 2.

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16 (4), Γκεοργκίεφ 3 (1), Αγγελόπουλος 3, Τέιλορ 5 (1), Στεφανίδης 4, Γκέλιος, Γεωργάκης 3, Κοστόφ 6 (2), Καραποστόλου 11 (3 τρ., 6 ασ.), Σίμτσακ 6 (10 ριμπ.).

πηγή: sportfm.gr