Σάββατο 3 Μαρτίου 2012

«Τεσσάρα» και τώρα Λιόν!!

«Τεσσάρα» και τώρα Λιόν!
Ο ΑΠΟΕΛ όχι απλώς έβγαλε την υποχρέωση κόντρα στον ουραγό Ερμή, αλλά τον φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα (4-1) και ετοιμάζεται για το ματς με τη Λιόν στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκε από νωρίς με διάθεση να «καθαρίσει» το ματς και στο 6’ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Εστέμπαν Σολάρι, ενώ ο Νούνο Μοράις έκανε το 2-0 στο 21’ που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, αφού στο 50’ ο Πάουλο Ζορζε και στο 53’ ο και πάλι ο Σολάρι έκαναν το 4-0 και κάπου εκεί ο ΑΠΟΕΛ αποφάσισε να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Έτσι, ο Ερμής πίεσε και στο 84’ πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Παπαθανασίου.

Με αυτόν τον τρόπο ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε στον ένα βαθμό από την κορυφή, που βρίσκεται η ΑΕΛ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο.

Ερμής: Μπρουκς, Α. Χαραλάμπους (61’ Μουλαζίμης), Φασότ, Γκούμας, Γούμενος, Κατιάγκα, Ονησιφόρου, Κουντουρέττης, Δημητρίου ( 65’ Μ. Χαραλάμπους), Παπαθανασίου.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σολωμού, Πάολο Ζόρζε (79’ Κακά), Ολιβέιρα, Αλεξάνδρου, Πίντο, Μοράις (66’ Αντόρνο), Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (57’ Ελντερ Σόουζα), Σολάρι, Αΐλτον.

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού Λευκωσίας που ισοφαρίστηκε δύο φορές, αλλά επικράτησε τελικά του Άρη με 3-2. Έυκολη νίκη και για τη Νέα Σαλαμίνα επί την Ένωσης Παραλιμνίου με 2-0.