Τρίτη 13 Μαρτίου 2012

Το… βομβάρδισε!!

Το… βομβάρδισε!
Η εκπληκτική μέρα που βρέθηκε ο Πανιώνιος (19/38) και συγκεκριμένα ο Τζον Ντίμπλερ (7/12) έξω από τα 6.75, του έδωσαν τη νίκη με 77-60 επί του μαχητικού Περιστερίου στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Α1.

Οι «κυανέρυθροι» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο συνεχόμενες ήττες και ένα ρεπό που είχαν την περασμένη αγωνιστική και ανέβηκαν προσωρινά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα των δυτικών προαστίων υπέστη την έκτη συνεχή ήττα της και έμεινε τρίτη από το τέλος.

Ο Τζον Ντίμπλερ, όπως προαναφέρθηκε, ήταν ασταμάτητος έχοντας 21 πόντους με 7/12 τρίποντα, αλλά κορυφαίος για τους Νεοσμυρνιώτες ήταν ο Μάριος Μπατής με 17 πόντους, 5/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Γιαννόπουλος με 22 πόντους με 6/11 δίποντα και 10/10 βολές και 4 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικό και το κατάφερε μέχρι το 13-11 με δίποντο από τον Γιαννόπουλο. Οι «κυανέρυθροι», όμως, με δύο τρίποντα από Νατζφεϊ, Ντίμπλερ και ένα κάρφωμα του Καββαδά διαμόρφωσαν σερί 8-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (+10, 21-11).

Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχιζε να «χτίζει» μια διαφορά ασφαλείας και στην δεύτερη περίοδο. Εκεί όπου με πέντε συνεχόμενα τρίποντα πήρε και διαφορά 16 πόντων (36-20) με «βόμβα» του Ιωάννου και επιμέρους 15-7, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +14 (42-28) με λέι απ του Καββαδά.

Ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων με την επανέναρξη του παιχνιδιού, τους έφερε να προηγούνται με τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. Και αυτή ήταν το 50-28 (+22) που ήρθε μετά από τρίποντο του Ντίμπλερ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 με πρωταγωνιστές Γιαννόπουλο και Παπαντωνίου για να φέρουν το ματς σε διαφορά στα επίπεδα των 15 πόντων, κάτι που διατηρήθηκε με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-43).

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισε την ανταγωνιστικότητα που έδειξε από τη δεύτερη περίοδο και μετά και στην τέταρτη. Χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ αυτής ήταν 19-17 για τον Πανιώνιο. Αυτή της η προσπάθεια, όμως, δεν στάθηκε ικανή για να της δώσει το δικαίωμα να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, για να έρθει το τελικό 77-60 με… τι άλλο, τρίποντο του Μπατή.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 42-28, 58-43, 77-60.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8 (2), Κιζ 6 (2), Αθανασούλας 2, Στίβεσον 2, Ντίμπλερ 21 (7 τρ., 6 ριμπ.), Μπατής 17 (5 τρ., 8 ασ.), Καββαδάς 8, Ιωάννου 3 (1), Σαρικόπουλος, Νάτζφεϊ 8 (2), Παραγιός 2, Μπάρλος.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 7 (1), Καυκής 11 (5 ασ.), Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 22, Μανωλόπουλος 2, Γιόβοβιτς 8, Έντουαρντς 7, Πέτρουλας 3 (1), Μίτροβιτς, Πρέκας, Τσιλούλης, Παραγιάννης.