Τρίτη 13 Μαρτίου 2012

Πότε θα «αναδυθείς»;

Εξακολουθεί να «παίζει με τη φωτιά» η Βιγιαρεάλ. Η Χετάφε επικράτησε με 2-1 του «κίτρινου υποβρυχίου» στο «Μαδριγάλ», στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 27η αγωνιστική της Primera Division και το άφησε μόλις τρεις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και την τριάδα που οδηγεί στη Segunda Division, θέση στην οποία σχεδόν βρίσκονται σταθερά οι Λεβαντίνοι από την αρχή της φετινής αγωνιστικής περιόδου και δεν λένε να «ξεκολλήσουν». Αντίθετα, οι Μαδριλένοι πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς που τους έστειλαν οκτώ πόντους μακριά από την επικίνδυνη ζώνη και τους έφεραν και έξι πόντους μακριά από τις προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στο Europa League.

Το ματς ήταν ανοιχτό στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τον Κάστρο στο 6’ και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με το πέναλτι του Νιλμάρ στο 45’. Όμως, στην επανάληψη οι πρωτευουσιάνοι ήταν ανώτεροι και εδραίωσαν την κυριαρχία τους με το γκολ του Μπαράντα στο 72’.