Τετάρτη 21 Μαρτίου 2012

Τεό και Σόφο ψάχνουν για την μπάλα...!!

Έκρυψε την μπάλα από τη Μακάμπι ο εκπληκτικός Παναθηναϊκός. Τη συνέτριψε 93-73 στο ΟΑΚΑ, έκανε το 1-0 και θέλει άλλες δύο νίκες για να πάει στο F4 της Ευρωλίγκα. Λίγο έπαιξαν, λίγα έδωσαν Παπαλουκάς και Σχορτσανίτης.
Τεό και Σόφο ψάχνουν για την μπάλα...
Καταιγιστικός ήταν στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, καθώς από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έδειξαν τα δόντια τους και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Η διαφορά, μάλιστα, από κάποιο σημείο και μετά ήταν μόνιμα σε διψήφιο νούμερο, με τους φιλοξενούμενους να μοιάζουν χαμένοι στο παρκέ...
Ενδεικτικό, άλλωστε, είναι το σκορ του ημιχρόνου, που αποτυπώνει πλήρως την εικόνα των δύο πρώτων δεκάλεπτων. Ένα σκορ που διαμόρφωσε ο Σάτο, καθώς πρόλαβε το χρονόμετρο και με τρίποντο έκανε το 55-34 και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου βρήκε τους "πράσινους" να μην έχουν αφήσει το πόδι από το γκάζι, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό το σκορ ήταν 64-34! Τι έγινε στη συνέχεια; 68-35 (4ο λεπτό), 70-37 (5ο), 73-39 (6ο)! Σχορτσιανίτης και Παπαλουκάς παρακολουθούσαν το παιχνίδι από τον πάγκο (προς το τέλος του δεκαλέπτου ο "Σόφο" πήρε θέση στο παρκέ), το "τριφύλλι"... άνθιζε στο κλειστό του ΟΑΚΑ και το σκορ στη λήξη της τρίτης περιόδου δεν αφήνει περιθώρια για πολλά σχόλια: 79-52.

Η κατάσταση δεν άλλαξε πολύ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μία εύκολη νίκη με 93-73 επί της Μακάμπι, στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ της Ευρωλίγκας για τους "πράσινους"...

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 55-34, 79-52, 93-73.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6 (2κλ.), Περπέρογλου 4, Μπατίστ 11 (2λ.), Λόγκαν 11 (1/3τρίπ., 3ασ., 2λ.), Σάτο 6 (1/1τρίπ.), Τσαρτσαρής 3 (1/1τρίπ., 2ασ.), Διαμαντίδδης 15 (2/3δίπ., 2/3τρίπ., 5/5β., 5ρ., 8ασ., 2κλ., 2κοψ., 3λ.), Βουγιούκας 7, Καλάθης Ν. 13 (2/5τρίπ., 8ρ., 3ασ., 2κλ., 3λ.), Σμιθ 8 (2/3τρίπ., 2λ.), Καϊμακόγλου (0/1τρίπ., 2λ.), Γιασικεβίτσιους 9 (1/1τρίπ., 5ασ., 2λ.)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 6 (0/1τρίπ.), Σμιθ 17 (2/3τρίπ., 6ρ.), Μπλου 5 (1/1τρίπ.), Ελιγιάχου 6 (2ασ.), Μάλετ 3 (1/2τρίπ.), Πνίνι 2 (3ασ.), Μπουρστάιν 4 (2λ.), Οχαγιόν 3 (0/2τρίπ., 2ασ., 2κλ., 2λ.), Τζέιμς, Σχορτσανίτης 6 (2ασ., 2κλ., 5λ.), Λάνγκφορντ 21 (7/12δίπ., 1/3τρίπ., 4/6β., 4λ.)

Συνολική στατιστική:
Παναθηναϊκός: 27/46δίπ., 10/18τρίπ., 9/16β., 24-11ρ., 22ασ., 13κλ., 4κοψ., 15λ.
Μακάμπι Τελ Αβίβ: 24/44δίπ., 5/14τρίπ., 10/16β., 19-8ρ., 11ασ., 9κλ., 5κοψ., 18λ.

πηγή: sportdog.gr