Κυριακή 1 Απριλίου 2012

Σάρωσε ο Άγιαξ, σκόραρε ο Νέμεθ!!

Σάρωσε ο Άγιαξ, σκόραρε ο Νέμεθ
Εντυπωσιακός ο Άγιαξ, «διέλυσε» με σκορ 6-0 τη δύστυχη Χέρακλες που βρέθηκε στο δρόμο του. Ο «Αίαντας» σημείωσε πέντε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και με τη νίκη αυτή πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας και για να παραμείνει εκεί θα χρειαστεί η Άλκμααρ που αγωνίζεται αργότερα, να μη νικήσει στην έδρα της Φίτεσε.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25’ με τον Γιάνσεν, όμως στο δεύτερο μέρος, έβλεπαν την αντίπαλη εστία σαν… βαρέλι. Μετά από μόλις τρία λεπτά ο Εμπισίλιο σημείωσε το δεύτερο γκολ και στο 53’ ο Έρικσεν βρήκε και αυτός στόχο. Το μαρτύριο των φιλοξενούμενων όμως, δεν είχε τελειωμό. Με τη συμπλήρωση 72 λεπτών αγώνα ο Ντε Γιονγκ πρόσθεσε το όνομά του στους σκόρερς της αναμέτρηση, ενώ λίγο πριν το τέλος ο Σίγκθορσον διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Ένας παλιός μας γνώριμος, ο Κρίστιαν Νέμεθ, ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη με σκορ 1-0 στη Βάαλβικ σε ματς για την 28η αγωνιστική στην Ολλανδία. Ο Ούγγρος ποδοσφαιριστής που έχει περάσει από ΑΕΚ, Ολυμπιακό και Ολυμπιακό Βόλου, σκόραρε στο 23’ και έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.