Κυριακή 1 Απριλίου 2012

Πάρε πέντε, να ‘χεις!!!

Πάρε πέντε, να ‘χεις!
Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Σε σένα το λέμε Νοβάρα! Οι «νεοφώτιστοι» στην Serie Α τόλμησαν να προηγηθούν στο «Ολίμπικο» επί της Ρόμα, αλλά οι «τζιαλορόσι» απάντησαν με πέντε γκολ, πήραν τη νίκη με 5-2 και παράλληλα και το τρίποντο, ξαναμπαίνοντας στο κόλπο για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι Ρωμαίοι δεν μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και οι φιλοξενούμενοι την έκαναν την ζημιά, σχετικά νωρίς. Στο 17’, ο Καρατσιόλο σκόραρε για τη Νοβάρα και σκόρπισε χαμόγελα στον πάγκο της ομάδας του αφού όλοι ονειρεύονταν βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει ο σύλλογος να παραμείνει στην κατηγορία. Τα χαμόγελα όμως κόπηκαν λίγα λεπτά μετά όταν Μαρκίνιο και Οσβάλντο επανέφεραν την τάξη (2-1 στο ημίχρονο).

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε δεν σταμάτησαν και φιλοδώρησαν με ακόμη δύο γκολ (θύτες Σιμπλίσιο και Μπόγιαν σε διάστημα έξι λεπτών). Mάλιστα, ο Καταλανός επιθετικός αφιέρωσε το γκολ που πέτυχε στον Ερίκ Αμπιντάλ, γράφοντας το εξής μήνυμα στην μπλούζα του, "Όλη η δύναμη αυτού του γκολ να είναι με τον Άμπι". στον Το μόνο που έκανε η Νοβάρα ήταν να μειώσει με τον Μοριμότο αλλά ο Λαμέλα διαμόρφωσε το τελικό 5-2 υπέρ των Ρωμαίων.