Κυριακή 1 Απριλίου 2012

Κόλαση!!

Κόλαση!
Χαμός στο ίσιωμα πλέον στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας!

Ένα γκολ του Σέζαρ στις καθυστερήσεις έδωσε στην Μπενφίκα το μεγάλο ντέρμπι με την Μπράγκα (2-1) και σε συνδυασμό με τη νίκη της Πόρτο νωρίτερα (2-0 την Ολιανένσε) τις στρίμωξε όλες σε απόσταση τριών βαθμών!

Στην κορυφή οι «δράκοι», που έχουν ωστόσο σε απόσταση αναπνοής τους «αετούς» και έξοδο την επόμενη εβδομάδα στην… Μπράγκα!

Τα γκολ των Γκονζάλες (24’) και Ροντρίγκες (68’) έδωσαν στην Πόρτο την έκτη νίκη στα οκτώ τελευταία ματς και της επέτρεψαν να περάσει προσωρινά πρώτη. Όπως αποδείχθηκε, όμως… ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.

Κι αυτό διότι η Μπενφίκα δεν εκτροχίασε απλά το «τρένο» Μπράγκα, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη ήττα έπειτα από 13 (!) σερί νίκες. Αλλά σκοράροντας στις καθυστερήσεις με τον Σέζαρ (νωρίτερα ο Έλντερσον είχε ισοφαρίσει το προβάδισμα που της είχε δώσει ο Βίτσελ με πέναλτι) μπορεί βάσιμα να ελπίζει πλέον ότι την επόμενη εβδομάδα θα βρίσκεται εκείνη στην κορυφή (αν δεν νικήσει η Πόρτο στην Μπράγκα).