Κυριακή 1 Απριλίου 2012

Mamma mia… ματσάρα!!

Mamma mia… ματσάρα!
Ένα εκπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη στο «Μεάτσα» όπου η Ίντερ νίκησε 5-4 την Τζένοα στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο. Δύο κόκκινες, τέσσερα πέναλτι και η αγωνία στο ζενίθ ήταν τα χαρακτηριστικά μίας αναμέτρησης που δεν σε άφηνε… ήσυχο λεπτό. «Ηρωικό» διπλό για την Παλέρμο στην έδρα της Μπολόνια, μεγάλη νίκη για την Σιένα κόντρα στην Ουντινέζε.

Μία εκπληκτική Ίντερ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του «Μεάτσα» και μέσα σε 38 λεπτά είχε κάνει το σκορ 3-0 με δύο τέρματα του Μιλίτο και ένα του Σάμουελ. Ο Σκούλι στο 45΄μείωσε σε 3-1 και κράτησε στο κόλπο την Τζένοα. Στο 59΄ο Παλάσιο με πέναλτι έκανε το 3-2 αλλά στο 74ο λεπτό ο Ζάρατε έδωσε ξανά προβάδισμα δύο γκολ στους «νερατζούρι».
Στο 79ο λεπτό ο Σέζαρ αποβλήθηκε και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι με τον Τζιλαρντίνο να το εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 4-3. Τέσσερα λεπτά αργότερα κόκκινη αντίκρισε και ο Μπελούτσι ανατρέποντας τον Μιλίτο στην περιοχή. Ο Αργεντινός ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 5-3! Το τέταρτο και τελευταίο πέναλτι του αγώνα, εκτέλεσε ο Τζιλαρντίνο για λογαριασμό της Τζένοα στο 90ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 5-4 υπέρ της Ίντερ.

Με το «διπλό» έφυγε από την έδρα της Μπολόνια η Παλέρμο που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ 1-0, κατάφερε να γυρίσει την κατάσταση και να επικρατήσει 3-1 παίρνοντας το «τρίποντο». Λέτσε και Τσεζένα στο ντέρμπι… σωτηρίας έμειναν στο 0-0 ενώ η Κιέβο πέρασε νικηφόρα με σκορ 2-1 από την έδρα της Φιορεντίνα.