Κυριακή 1 Απριλίου 2012

Της έκοψε το γέλιο!!

Της έκοψε το γέλιο!
Στην Τότεναμ το πίστευαν και… συμβούλευαν όλο αυτό τον καιρό την Άρσεναλ να μην πανηγυρίζει για την κατάληψη της τρίτης θέσης! Τα «σπιρούνια», επικράτησαν 3-1 της Σουόνσι στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και σε συνδυασμό με την ήττα (2-1) των «κανονιέρηδων» από την ΚΠΡ, συγκατοικούν στο τρίτο σκαλί της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ!
Α’ ημίχρονο:

Τρελός ήταν ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν». Βοηθούσε άλλωστε ο τρόπος παιχνιδιού των δύο ομάδων. Η Τότεναμ μετά την ήττα της Άρσεναλ στο «Λόφτους Ρόουντ» είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει ξανά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και το κίνητρο ήταν τεράστιο. Με τη βοήθεια του κόσμου ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας και πάτησε περιοχή περισσότερες φορές από τους «κύκνους», βρίσκοντας εν τέλει το δρόμο για τα δίχτυα στο 19ο λεπτό. Ο Ράφαελ Φαν ντερ Φάαρτ έπειτα από το ωραίο «ξεδίπλωμα» των «σπιρουνιών» νίκησε τον Βορμ για το 1-0.

Β’ ημίχρονο:
Η νίκη για την Τότεναμ θα ερχόταν, αφού πρώτα η ομάδα του Χάρι Ρέντναπ θα… δοκιμαζόταν! Η Σουόνσι, που στο φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τα πατήματά της στο γήπεδο, έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης στο 59ο λεπτό! Ο Σίγκουρντσον έφερε το ματς στα ίσια, αλλά η απώλεια βαθμών ήταν σενάριο… καμένο από τους γηπεδούχους. Ο Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ, σκόραρε στο 73ο και το 86ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 που προκάλεσε τους πανηγυρισμούς των «σπιρουνιών»!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τότεναμ: Φρίντελ, Καμπούλ, Γκαλάς, Γουόκερ, Άσου Εκοτό (88’ Ρόους), Μπέιλ, Πάρκερ, Φαν ντερ Φάαρτ (85’ Λίβερμορ), Μόντριτς, Σάντρο (71’ Λένον), Αντεμπαγιόρ

Σουόνσι: Βορμ, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Μονκ, Ρανχέλ, Μπρίτον, Σινκλέρ, Ράουτλετζ (71’ Ντάιερ), Άλεν, Σίγκουρντσον, Γκρέιαμ (79’ Μουρ)