Τετάρτη 25 Απριλίου 2012

Να’ το, το «Πειρατικό»

Ποιος είπε πως το πρωτάθλημα της Α1 Volleyleague είχε τελειώσει; Όποιος το είπε να το πάρει πίσω γιατί οι «Πειρατές» αγρίεψαν, ο Φοίνικας πήρε τη νίκη κόντρα στον Ηρακλή με 3-2 σετ και μείωσε σε 2-1 στην σειρά των τελικών. Οι Συριανοί έχοντας εκπληκτική υποδοχή, καλό μπλοκ και έναν εξαιρετικό Ντόκιτς αναφορικά με την επίθεση, έκαμψαν την αντίσταση των «κυανόλευκων» και διατηρούν τις ελπίδες τους για την κατάκτηση του τίτλου ζωντανές.

Η εκκίνηση και για τις δύο ομάδες ήταν νευρική και με αρκετά λάθη. Τουλάχιστον ο Ηρακλής τα διόρθωνε έχοντας άριστα ποσοστά υποδοχής (80%) στην αρχή. Ο «Γηραιός» ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα, ο Φοίνικας πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 11-9, έχοντας αποτελεσματικές επιθέσεις αλλά από εκείνη την στιγμή και μετά οι «κυανόλευκοι» έκαναν πάρτι. Με ένα σερί 11-4, οι παίκτες του Δρίκου είχαν τρομερό ρυθμό, βελτιώθηκαν και δεν έκαναν προσωπικά λάθη και εντέλει πήραν το πρώτο σετ με 25-16.

Η είσοδος του Μπρσιτς αντί του Λάππα άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Φοίνικας δυσκόλεψε το σερβίς του και κατάφερε να κάνει ένα καλό σερί (4-0). Ο Ηρακλής όμως απάντησε και μείωσε σε 7-5 αλλά η Σύρος πάλι με τον Μπρσιτς, ο οποίος ήταν το πρόσωπο του δεύτερου σετ έκανε το 10-6. Οι «Πειρατές» είχαν τον έλεγχο του ματς αλλά οι «κυανόλευκοι» πάλευαν κάθε πόντο. Με ένα σερί 3-0, ο Φοίνικας έφτασε στο 19-15 και τρία απανωτά λάθη του Ντεσπέιν λίγο αργότερα έγειραν την πλάστιγγα για την ομάδα του Νεόφυτου. Οι Συριανοί πήραν το σετ και ισοφάρισαν τον Ηρακλή με 25-18.

Με το ίδιο κέφι ο Φοίνικας ξεκίνησε και το τρίτο σετ αλλά φάνηκε πως ο Ηρακλής έβρισκε τις απαντήσεις. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τους «Πειρατές» να διατηρούν το προβάδισμα και να το μεγαλώνουν (14-8) έχοντας τον Ντόκιτς αρκετά φορμαρισμένο και τον Γκόρτσανιουκ να τον ακολουθεί σε απόδοση. Με τρεις συνεχόμενους πόντους ο Ντεσπέιν μείωσε για τον Ηρακλή (16-13) αλλά όταν «έσφιξαν» τα γάλατα ο Γκόρτσανιουκ με δύο συνεχόμενα μπλοκ έκανε το 21-16 υπέρ του Φοίνικα. Ο Κουρνέτας με ένα υπέροχο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στα σετ στους «Πειρατές» που μπήκαν για τα καλά και πάλι στο παιχνίδι.

Οι Συριανοί βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς και με φόρα πήραν προβάδισμα στο τέταρτο σετ με 5-2. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν αλλά και πάλι ο Φοίνικας ήταν μπροστά. Ο Ντόκιτς ήταν ασταμάτητος, ο Κουρνέτας ήταν πραγματικός υπολογιστής, ο Γκόρτσανιουκ ήταν πραγματικός ογκόλιθος όποτε ο Ντεσπέιν σηκωνόταν να καρφώσει και τον μπλόκαρε και η διαφορά έφτασε στο 14-9. Ο Ηρακλής έκανε την αντεπίθεση του. Ο Ντεσπέιν έδωσε το σύνθημα, ο Σμαραγδής το… άκουσε και ο «Γηραιός» βρέθηκε μπροστά! Με τρομερό σερί 10-0 έφερε τα πράγματα προς το μέρος του και με επτά μπλοκ πήρε το τέταρτο σετ, ισοφάρισε τον Φοίνικα και οδήγησε το ματς στο τάι-μπρέικ.

Εκεί, ο Ηρακλής μπορεί να ξεκίνησε καλύτερα αλλά τελικά ο Φοίνικας ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος. Οι Συριανοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λάθη του Ντεσπέιν στην πιο κρίσιμη στροφή του σετ, προηγήθηκαν με 10-9 και με τέσσερις πόντους του Ντόκιτς και ένα μπλοκ Σουλτανόπουλου πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Αύριο, ο τέταρτος τελικός πάλι στην Σύρο, στις 19:00.

Τα σετ: 16-25, 25-18, 25-19, 20-25, 15-12

Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2, Θάνος 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 1 (1/3 επ., 40% υπ. - 40% άριστες), Ντόκιτς 28 (23/50 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 15 (10/23 επ., 5 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες), Κουρούπης -λ 50% υπ. - 28% άριστες / Μπρίτσιτς 8 (8/16 επ., 67% υπ. - 42% άριστες), Νικηφορίδης, Αρβανίτης

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 14 (12/23 επ., 2 άσοι, 67% υπ. - 51% άριστες), Ντεσπέιν 22 (20/47 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Τακουρίδης 4 (1/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 14 (7/15 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Κράβαρικ 17 (14/34 επ., 2 μπλοκ), Στεφάνου -λ (65% υπ. - 52% άριστες) / Μποζίδης, Κολτσιάκης, Πελεκούδας 2, Εφραιμίδης

πηγή: sportfm.gr