Πέμπτη 31 Μαΐου 2012

Μισός… τελικός!!

Μισός… τελικός
Το Μαϊάμι επικράτησε των Σέλτικς 115-111 στην παράτας (κ.α. 99-99) και κάνοντας το 2-0 έφτασε στα μισά του δρόμου για την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ αξιοποιώντας στο απόλυτο το πλεονέκτημα έδρας. Ο Λεμπρόν Τζέιμς, ο Ντουέιν Ουέιντ και ο Μάριο Τσάλμερς με 34, 23 και 22 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρωταγωνιστές των γηπεδούχων, που αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον Κρις Μπος. Το ματς της ζωής του έκανε ο Ραζόν Ρόντο με 44 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ αγωνιζόμενος και στα 53 λεπτά της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με +15 (32-47) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα με ένα 12-0 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με 78-71. Λιγότερο από τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με πέντε (94-89), αλλά ένα 9-0 έφερε τους γηπεδούχους μία ανάσα από τη νίκη. Το τρίποντο του Ρέι Άλεν στα 34’’ για τη λήξη έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς ο Λεμπρόν Τζέιμς αστόχησε σε δύο προσπάθειες στο φινάλε. Εκεί με έξι πόντους του Ραζόν Ρόντο οι Σέλτικς πέρασαν μπροστά (103-105), όμως με τον Ντουέιν Ουέιντ να είναι ασταμάτητος έγινε το 2-0.

Η σειρά μεταφέρεται για τα δύο προσεχή παιχνίδια στη Βοστώνη, ξεκινώντας από αυτό τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Δωδεκάλεπτα: 18-24, 46-53, 81-75, 99-99, 115-111.

Χιτ: Τζέιμς 34 (10 ριμπ., 7 ασίστ), Ουέιντ 23 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Τσάλμερς 22 (6 ασίστ, 4 ριμπ.), Χάσλεμ 13 (11 ριμπ.), Μπατιέ 9, Μίλερ 7, Τζόουνς 3, Άντονι 2, Τουριάφ 2, Κόουλ.

Σέλτικς: Ρόντο 44 (10 ασίστ, 8 ριμπ.), Πιρς 21 (6 ριμπ.), Γκαρνέτ 18 (8 ριμπ.), Άλεν 13 (5 ριμπ.), Μπας 8 (10 ριμπ.), Πιετρούς 3, Ντούλινγκ 2, Στίσμα 2, Χόλινς, Ντάνιελς, Μουρ, Πάβλοβιτς.