Τρίτη 31 Ιουλίου 2012

Στο ρελαντί οι Ισπανοί!!

Η Ισπανία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και επικράτησε της Αυστραλίας σχετικά εύκολα με σκορ 70-82. Η δεύτερή νίκη της «φούρια ρόχα» σε ισάριθμα παιχνίδια της εξασφαλίζει αυτομάτως σε μεγάλο βαθμό την πρόκρισή στην επόμενη φάση του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ.

Τα «καγκουρό» στην πρώτη περίοδο μπήκαν ορεξάτα και με όπλο την πολύ καλή άμυνα πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο τέλος της πρώτη περιόδου (19-14). Από κει και ύστερα όμως, ο αγώνας ήταν παράσταση για έναν ρόλο, καθώς η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και το τέλος του ημιχρόνου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 32-37.

Στην επανάληψη οι Ισπανοί οριστικοποίησαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη και με σερί 12-2 πήραν διαφορά ασφαλείας. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 22 πόντους, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στην Αυστραλία να μαζέψει τη διαφορά και το παιχνίδι να λήξει με τελικό αποτέλεσμα 70-82.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πάου Γκασόλ με 20 πόντους, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Φερνάντεθ με 17, ενώ για της ομάδα του Μπράουν οι Νιούλεϊ και Ινγκλς κράτησαν τα προσχήματα.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χουάν κάρλος Ναβάρο έμεινε εκτός 12άδας για λόγους προφύλαξης, αφού αντιμετωπίζει ενοχλήσεις στο πόδι του.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 32-37, 42-63, 70-82

Αυστραλία (Μπράουν): Μάιλς 11, Γκίμπσον, Ίνγκλς 12(2), Νιούλεϊ 12, Ντελαβεντόβα 9(1), Μπάρλοου 2, Γουόρθινγκτον 5(1), Μπέινς 8, Άντερσεν 4, Νίλσεν 7, Μάριτς.

Ισπανία (Σκαριόλο):Π. Γκασόλ 20(1), Φερνάντεθ 17(4), Ροντρίγκεθ Σ., Καλδερόν 4, Ρέγιες 7, Κλαβέρ, Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 8(2), Μ. Γκασόλ 12, Ιμπάκα 8, Σάδα 2.

πηγή: metrosport.gr