Παρασκευή 10 Αυγούστου 2012

Με δύο εκτός έδρας γκολ η Γκουαρανί!!

Έχασε στην έδρα της με 1-0, αλλά η Γκουαρανί επικράτησε με 2-1 στη Βολιβία επί της Οριέντε Πετρολέρο και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.
Οι Παραγουανοί πραγματοποίησαν «ψυχωμένη» εμφάνιση και πήραν το «εισιτήριο» για τους «16» της διοργάνωσης χάρη στον κανονισμό των εκτός έδρας γκολ. Πάντως οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, πριν δεχθούν το 1-0 από το Σέρχιο Όρτεμαν στο 19ο λεπτό. Ο σκόρερ του πρώτου αγώνα, Ντανίλο Καράντο ισοφάρισε στο 56ο λεπτό, αλλά στο 73ο λεπτό μία εντυπωσιακή ομαδική ενέργεια της Γκουαρανί κατέλεξε στο 2-1 του Ντάντε Λόπεζ.
Στον επόμενο γύρο πέρασε και η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, έπειτα από το 3-0 εναντίον της Μπλούμινγκ, δεύτερη βολιβιανή ομάδα που αποκλείστηκε απόψε. Μόλις στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Χανς Μαρτίνεζ, ενώ στο 28ο ο Μίκαελ Ρίος διαμόρφωσε το 2-0 με πέναλτι. Το τελικό 3-0 καταγράφηκε από τον Πάμπλο Γκονζάλεζ στο 72ο λεπτό, οπότε το 1-1 του πρώτου αγώνα αποτέλεσε… μακρινή ανάμνηση.
Τέλος, η Μινέρος διπλασίασε τις νίκες της επί της Λα Εκουιδάδ, αν και οι Κολομβιανοί προηγήθηκαν με 1-0 στο πρώτο λεπτό, χάρη σε γκολ του Καρμέλο Βαλέντσια. Οι Λουίς Χοσέ Βαγενίγα Παχέκο ισοφάρισε στο 23ο λεπτό και ο Αλεχάντρο Γκουέρα σημείωσε το τελικό 2-1 στο 69ο.
Παρακάτω το πανόραμα του πρώτου προκριματικού γύρου του Κόπα Σουνταμερικάνα (πρώτοι οι γηπεδούχοι των επαναληπτικών):
1.    ΟΛΙΜΠΙΑ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ)-Ντανούμπιο (Ουρουγουάη) 0-0 και 2-1
2.    Νασιονάλ (Ουρουγουάη)-Ικουίκε (Χιλή) 0-2 και 14/08
3.    ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΚΑΤΟΛΙΚΑ (ΧΙΛΗ)-Μπλούμινγκ (Βολιβία) 1-1 και 3-0
4.    Οριέντε Πετρολέρο (Βολιβία)-ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) 1-0 και 1-2
5.    Ουνιβερσιτάριο (Βολιβία)-Λίβερπουλ (Ουρουγουάη) 0-3 και 16/08
6.    Κέρο Λάργκο (Ουρουγουάη)-Αουρόρα (Βολιβία) 1-2 και 14/08
7.    ΚΟΜΠΡΕΛΟΑ (ΧΙΛΗ)-Τακουάρι (Παραουγουάη) 1-0 και 2-2
8.    ΣΕΡΟ ΠΟΡΤΕΝΙΟ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ)-Ο’ Χίγκινς (Χιλή) 3-3 και 4-0