Παρασκευή 10 Αυγούστου 2012

Πάλι στην κορυφή η Ατλέτικο Μινέιρο!!

Παρά τις απουσίες βασικών παικτών, η Ατλέτικο Μινέιρο κατέβαλε με 1-0 την Κοριτίμπα και επανήλθε στην κορυφή του Brasileiro.
O Βαντερλέι, τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, κράτησε το «μηδέν» μέχρι το 47ο λεπτό. Τότε ο Ρέβερ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Η ομάδα του Ροναλντίνιο ευνοήθηκε και από την αποβολή του Ραφίνια στο 87ο λεπτό, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κινητικός, από τη στιγμή που εισήλθε στο γήπεδο στο 59ο λεπτό.
Την επαφή της με την πρώτη θέση διατήρησε η Φλουμινένσε κερδίζοντας με 2-1 τη Σάο Πάολο. Το ματς περιείχε πολλές ευκαιρίες από αμφότερες τις ομάδες, αλλά τα γκολ των Λεάντρο και Φρεντ στο 35ο και 50ό λεπτό, αντίστοιχα, υπερίσχυσαν αυτού του Σισέρο, ο οποίος ισοφάρισε στο 43ο. Μάλιστα το νικητήριο τέρμα δημιουργήθηκαν από τον Ζαν, πρώην μέσου της Σάο Πάολο.
Τέλος, η Πόντε Πρέτα και η Γκρέμιο κατέληξαν σε «λευκή» ισοπαλία, αν και οι δύο σύλλογοι απώλεσαν αρκετές ευκαιρίες. Καλύτερα ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά η Πόντε Πρέτα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.