Δευτέρα 13 Αυγούστου 2012

Θρίαμβος των Γκάλαξι στο ντέρμπι του Λος Άντζελες! (videos)

Χωρίς τον Ντέιβιντ Μπέκαμ στη σύνθεσή τους, οι Λος Άντζελες Γκάλαξι συνέτριψαν με 4-0 τη Σίβας ΗΠΑ στο «SuperClascico» του MLS.
Υπήρχαν, όμως, οι Λόντον Ντόναβαν και Ρόμπι Κιν, οι οποίοι συνεργάστηκαν στο 1-0 του 27ου λεπτού, στο οποίο ο Ιρλανδός επιθετικός συμπλήρωσε δέκα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Από την πλευρά του, ο Αμερικανός διεθνής «έστρωσε» και τα δύο γκολ του Τζούνιορ στο 64ο και στο 74ο λεπτό, ενώ συμπλήρωσε τέσσερις ασίστ, όταν ο Ομάρ Γκονζάλεζ σημείωσε με κεφαλιά το 4-0 των Γκάλαξι στο 83ο!
Οι Φιλαδέλφεια Γιούνιον προηγήθηκαν με 1-0, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 3-1 από τους Σικάγο Φάιρ. Ο Φρέντι Αντού, πρώην φορ του Άρη, πρωταγωνίστησε στα πρώτα λεπτά και.. δημιούργησε το αυτογκόλ του Ζαλίλ Ανιμπάμπα στο 34ο λεπτό. Πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, όμως, οι «φωτιές» ανέτρεψαν το σκορ με τους Κρις Ρολφ και Άρνε Φρίντριχ. Στο 56ο λεπτό ο Ρολφ ολοκλήρωσε πετυχημένα μία αντεπίθεση, όταν οι αντίπαλοι είχαν προωθηθεί στην επίθεση, και διαμόρφωσε το τυχερό 3-1 των Φάιρ.
Έκπληξη πέτυχαν οι Μόντρεαλ Ίμπακτ επικρατώντας με 1-0 στην έδρα των Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον. Μάλιστα η «επανάσταση» είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Σάνα Νιάσι εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και «έγραψε» το 1-0 στο 61ο λεπτό.