Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου 2012

Brasileiro: Ασταμάτητοι Ουέλινγκτον και Φλουμινένσε!!

Με το τρίτο γκολ του Ουέλινγκτον σε δύο παιχνίδια, η Φλουμινένσε επικράτησε της Πορτουγκέζα του Ντίντα με 2-0 και παρέμεινε στο ρετιρέ του Brasileiro.
O 20άχρονος μέσος διαμόρφωσε το 2-0 στο 74ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχε ανοίξει το σκορ ο Ζαν. Πάντως η Πορτουγκέζα είχε χάσει πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ και οι παίκτες της νιώθουν αδικημένοι από το τελικό αποτέλεσμα.
Η Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο έμεινε δύο βαθμούς πίσω από τη «φλου» με έναν αγώνα λιγότερο κερδίζοντας με 1-0 τη Σάο Πάολο. Η Ατλέτικο ευνοήθηκε από την αποβολή του Ντάγκλας στο 28ο λεπτό, η οποία αμφισβητήθηκε από τους φιλοξενούμενους. Εν τέλει ο Λεονάρντο σκόραρε με κεφαλιά στο 63ο λεπτό, ενώ η Σάο Πάολο απώλεσε ευκαιρίες για το 1-1 στο υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης.
Η Βάσκο επιβλήθηκε με 3-1 της Παλμέιρας, παρέμεινε κοντά στους πρωτοπόρους και άφησε τους «Βερντάο» στη ζώνη του υποβιβασμού. Αποτυχημένο ήταν, δηλαδή, το ντεμπούτο του Μαρτσέλο Ολιβέιρα στον πάγκο της Παλμέιρας, αν και ο Λουάν άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό. Μόλις έξι λεπτά αργότερα ο Κάρλος Τενόριο ισοφάρισε εκμεταλλευόμενος αδράνεια της αντίπαλης άμυνας. Ακολούθησε ο Νίλτον με το 2-1 στο 52ο λεπτό και ο Ζουνίνιο με το 3-1 στο 71ο.
Βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Σάντος με το 2-0 επί της Φλαμένγκο. Πάντως έφτασε το 85ο λεπτό, ώστε να ανοίξει το σκορ ο Βίκτορ Αντράντε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο κεφάτος σε όλο το παιχνίδι Νεϊμάρ διαμόρφωσε το 2-0 ξεπερνώντας με θεαματικό τρόπο την αμυντική αντίσταση και απογοητεύοντας τους αντίπαλους παίκτες.
Στο 1-1 έμεινε η Κορίνθιανς με την Πόντε Πρέτα, αφού ο Έμερσον ισοφάρισε με καταπληκτικό τέρμα στο 89ο λεπτό. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ρότζερ των φιλοξενούμενων είχε δοκάρι, ενώ στο δεύτερο ο Τιάγκο Άλβες άνοιξε το σκορ στο 67ο λεπτό.
Από την πλευρά της, η Φιγκουιρένσε πήρε τρεις κρίσιμους βαθμούς κερδίζοντας με 2-0 την Κρουζέιρο σε παιχνίδι με ελάχιστες ευκαιρίες. Μία εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Πάουλο στο 34ο λεπτό διαμόρφωσε το 1-0, ενώ το άλλο γκολ καταγράφηκε από τον Αλοΐσιο στο 85ο λεπτό. Στο 77ο ο Λέο είχε αφήσει την Κρουζέιρο με δέκα παίκτες, όταν δέχθηκε απευθείας κόκκινη λόγω διαμαρτυριών στον ρέφερι.
Ισοπαλία με 1-1 σημειώθηκε στο παιχνίδι της Σπορτ Ρεσίφε με την Μπαΐα, οπότε οι γηπεδούχοι δεν ξέφυγαν από την «επικίνδυνη» ζώνη. Πάντως προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με τον Χούγκο και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο δεν πέτυχαν δεύτερο τέρμα και ο Χέλντερ τιμώρησε τη Σπορτ ισοφαρίζοντας στο 78ο λεπτό.
Απομακρύνθηκε από την «καταδικαστική» τετράδα η Κοριτίμπα με το εκτός έδρας 2-1 επί της Ατλέτικο Γκοϊανένσε. Στο… 30ό δευτερόλεπτο ο Ρόμπσον άνοιξε το σκορ και στο 59ο ο Ντέιβιντ σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Κοριτίμπα. Στο μεταξύ, στο 10ο λεπτό, ο Πάτρικ είχε ισοφαρίσει για τους ουραγούς.