Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου 2012

MLS: Στην κορυφή ο Κλόπας και οι Φάιρ!!

Είχαν την τύχη με το μέρος τους και οι Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας κέρδισαν εκτός έδρας με 2-1 το Τορόντο και «σκαρφάλωσαν» στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας του MLS.
Μόλις στο 13ο λεπτό προηγήθηκαν οι «φωτιές» με τον Αλβάρο Φερνάντεζ. Ο 26χρονος Ουρουγουανός μέσος ολοκλήρωσε φάση διαρκείας μπροστά στην αντίπαλη εστία με κεφαλιά. Οι Φάιρ ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και το πιστοποίησαν διαμορφώνοντας το 2-0 στο 43ο λεπτό με τον Κρις Ρολφ.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο 45λεπτο και παραλίγο να κόψουν βαθμούς από τους εκπρόσωπους της «πόλης των ανέμων», αλλά τελικά αποκλείστηκαν και μαθηματικά από τα playoffs. Ωστόσο μονάχα ο Έρικ Χασλί σκόραρε και μείωσε σε 2-1 στο 79ο λεπτό με το ωραιότερο τέρμα της αναμέτρησης. Ακολούθησε ασφυκτική πίεση από το Τορόντο, το οποίο είχε και δοκάρι, αλλά το αποτέλεσμα παρέμεινε υπέρ των Φάιρ.
Τορόντο: Κόσιτς, Έμορι (56΄Αβίλα), Χολ, Έκερσλεϊ, Ο΄Ντι, Λουίς Σίλβα, Λαμπ, Μάουντ, Ουίντεμαν (46’ Μόργκαν), Αμαρίκουα (75’ Στίνσον), Χασλί.
Σικάγο Φάιρ: Τζόνσον, Ανιμπάμπα, Σέγκαρες, Μπέρι, Φρέντριχ, Φερνάντεζ (63’ Τόμπσον), Πάουζ, Νιάρκο, Πάρντο (76’ Άλεξ), Μακντόναλντ (71’ Οντούρο), Ρολφ.