Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2012

Δεν αρκούσε η αντεπίθεση…!

Δεν αρκούσε η αντεπίθεση…
Ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, τα έκανε… μούσκεμα στη τρίτη περίοδο και η αντεπίθεση στο τέλος δεν έφτανε για να αποτραπεί η ήττα της Καβάλας με σκορ 79-74 από την ΚΚ Κοζούφ για τη τρίτη αγωνιστική της βαλκανικής λίγκας.

Πρώτη ήττα για τους Καβαλιώτες στη διοργάνωση, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Γκαγκαλούδη, Μανωλόπουλο, Γκράντι και Στυλιανό.

Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ μπήκε «μουδιασμένα» στην αρχή, βρέθηκε πίσω με 16-8, ωστόσο στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου κατάφερε να μειώσει για να κλείσει η διαφορά στο -4 και πιο συγκεκριμένα 19-15. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν χέρι-χέρι στο σκορ, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο οι Σκοπιανοί να βρίσκονται μπροστά με 7 πόντους, 41-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν σχεδόν… καταστροφικό για την ελληνική ομάδα και αυτό είχε αντίκτυπο στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 14 πόντους, 67-53 και η Καβάλα βρέθηκε ξαφνικά στο… καναβάτσο. Και ενώ φαινόταν ότι η Καβάλα θα φύγει με «κατεβασμένο κεφάλι» πολύ εύκολα, έκανε αντεπίθεση διαρκείας. Με σερί 12-0, κατάφερε να μειώσει στο 38’ σε 71-68 και όλα πλέον ήταν ανοιχτά. Πάλευε ο Στεφανίδης, που ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους, ωστόσο η Κοζούφ κράτησε την ψυχραιμία της και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-34, 67-53, 79-74

Κοζούφ (Σρμπινόφσκι): Στεργιόφ 15, Πένοφ, Καραντγιόφσκι 10 (1), Ραντουλόβικι 8 (2), Φιλίποβιτς 11 (2), Μπόζοβιτς 5(1), Βασίλεφ, Παβλόφσκι, Τζόρτζεβιτς 3, Πέκοβιτς 25 (6), Μπλαζέφσκι 2

Καβάλα (Χουγκάζ): Πάνος, Αράπης 3 (1), Καλαμπάκας 4, Στεφανίδης 19 (1), Πιεβάλιτσα 3, Βελισσαρίου 7 (2), Μίτροβιτς 15 (3), Κρστέφσκι 11, Κόλεμαν 4, Ιλιεφ 8