Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 2012

«Μαύρη» βραδιά στο Μαυροβούνιο!!

«Μαύρη» βραδιά στο Μαυροβούνιο
Η Καβάλα πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση και ηττήθηκε με 98-71 από την Τεόντο Τιβάτ στο Μαυροβούνιο, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Βαλκανικής Λίγκας.

Πολύ κακή άμυνα από τους «Αργοναύτες», που γλίτωσαν τα χειρότερα στο φινάλε, αφού οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους. Στην τέταρτη θέση του ομίλου η ομάδα του Δημήτρη Γαλάνη με έξι βαθμούς.

Η Καβάλα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και παρά το «νεκρό» της διάστημα στα μέσα της πρώτης περιόδου (23-12 προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι), μάζεψε την κατάσταση μέχρι το 10’ (25-22).

Τα πράγματα χειροτέρεψαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού οι Μαυροβούνιοι με ένα 12-0 ξέφυγαν 37-22. Η άμυνα της Καβάλας ήταν κάκιστη σε αυτό το διάστημα, με αποτέλεσμα να δεχθεί 30 πόντους στην δεύτερη περίοδο. Το σκορ του ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 55-39, με τους Τζικάνοβιτς και Κούνιτς να είναι οι μεγαλύτεροι «πονοκέφαλοι» της ελληνικής ομάδας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τους «Αργοναύτες», με το επιμέρους σκορ να είναι 29-11 και την ελληνική άμυνα να πελαγοδρομεί. Το 84-50 του 30’ έδωσε -ουσιαστικά- πρόωρο τέλος στο παιχνίδι.

Η Τεόντο Τιβάτ έριξε -ευτυχώς- τους ρυθμούς της στην τελευταία περίοδο και έτσι αποφεύχθηκαν τα χειρότερα. Η Καβάλα «μάζεψε» κάπως τα πράγματα, τελειώνοντας το ματς στο -27 (98-71).

Έξι παίκτες των γηπεδούχων τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Κούνιτς (21) και Ραντούλοβιτς (18) να κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά.

Πάνος και Στυλιανού (12 πόντοι έκαστος), οι πρώτοι σκόρερ των ηττημένων.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 55-39, 84-50, 98-71

KK TEONTO: Φάτιτς, Κρεπούλια, Τεπάρτσεβιτς 14(2), Ραντούλοβιτς 18, Μίγιοβιτς 12(1), Τζόνσον 17, Κούνιτς 21(5), Τζιγκάνοβιτς 16, Λούσιτς.

Καβάλα (Γαλάνης): Πάνος 14, Αράπης, Καλαμπάκας 2, Μανωλόπουλος 10, Στυλιανού 13, Πιεβάλιτσα 4, Βελισσαρίου 13, Μίτροβιτς 10, Κρστέβσκι 2, Ίλιεφ 3.