Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 2012

Αργεντινή: Μεγάλωσε τη διαφορά η Βελέζ!! (videos)

Με 1-0 επικράτησε η Βελέζ Σάρσφιλντ στην έδρα της Κίλμες και δημιούργησε διαφορά τεσσάρων βαθμών στην κορυφή της αργεντίνικης Inicial.
Ο Φακούντο Φερέιρα πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 56ο λεπτό, το οποίο αποτέλεσε τη διαφορά των δύο συλλόγων. Οι νεοφώτιστοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και υποχώρησαν στις «καυτές» θέσεις της τριετής κατάταξης. Άλλωστε αγωνίστηκαν για ένα ολόκληρο ημίχρονο με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ουιλφρέντο Ολιβέρα.
Την ήττα της Κίλμες εκμεταλλεύτηκε η Σαν Λορένζο ξεφεύγοντας από τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης. Πάντως οι «κυκλώνες» είναι δυσαρεστημένοι από το τελικό 2-2 στην έδρα της ουραγού Ουνιόν, αφού κυριάρχησαν και έπρεπε να είχαν κερδίσει το παιχνίδι. Στο 9ο λεπτό ο Ντένις Στρακουαλούρσι άνοιξε το σκορ με πέναλτι και στο 48ο ο Φαμπιάν Μπορνταγκαράι ισοφάρισε σε 2-2. Στο μεταξύ οι Μπρούνο Μπιάντσι και Αντρές Φρανζόια είχαν πετύχει την ανατροπή στις δύο μοναδικές ευκαιρίες των γηπεδούχων. Τελικά ο τερματοφύλακας της Ουνιόν, Μαρτίν Περαφάν, κράτησε το 2-2, αν και ο Μάουρο Μαϊντάνα αποβλήθηκε στο 92ο λεπτό.
Τέλος, η Αρχεντίνος Τζούνιορς επικράτησε με 2-1 της Εστουντιάντες χάρη σε υπερπροσπάθεια του πρώην επιθετικού του Ολυμπιακού, Λέο Νούνιεζ, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Στο 17ο ο Πάμπλο Μπαρζόλα είχε ανοίξει το σκορ και στο 58ο ο Ντούβαν Ζαπάτα είχε ισοφαρίσει για τους «μαθητές», πριν αναδειχθεί «ήρωας» ο Νούνιεζ.
5
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.