Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

Με το… παράπονο!!

Με το… παράπονο!
Στο 0-0 έμειναν Άστον Βίλα και Άρσεναλ στο «Βίλα Παρκ», με τους «κανονιέρηδες» να χάνουν την ευκαιρία να μειώσουν την απόσταση από την πρωτοπόρο τετράδα και τους «χωριάτες» απλά να ξεφεύγουν ένα πόντο από την ουραγό τριάδα του βαθμολογικού πίνακα. Δοκάρι στο 78' για τους γηπεδούχους.

Στους 20 βαθμούς και το -10 από την κορυφή βρίσκεται πλέον η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ.

Από τις κερκίδες παρακολούθησε τον αγώνα ο προπονητής της Βίλα, Πολ Λάμπερτ, λόγω της τιμωρίας που του επιβλήθηκε για τα σχόλιά του μετά την ήττα από την Μάντσεστερ Σίτι την περασμένη εβδομάδα.

Λίγες καλές στιγμές είχε το πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες μην βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς την αντίπαλη εστία και τους δύο τερματοφύλακες να μην δέχονται ιδιαίτερη πίεση. Ελ Αχμάντι, Αγκμπονλαχόρ από τη μία και Ποντόλσκι, Τσάμπερλεϊν από την άλλη αποτελούσαν τους κύριους εκφραστές των επιθέσεων, ωστόσο η καλύτερη στιγμή μέχρι το ημίωρο ήρθε από ένα σουτ του Ράμσεϊ που έδιωξε με τα πόδια ο Γκούζαν. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκε και πάλι στους φιλοξενούμενους, με τον Κοσιελνί να αστοχεί από κοντά στο 43’ και το 0-0 τελικά να είναι αυτό που οδήγησε τους 22 ποδοσφαιριστές στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Οι «κανονιέρηδες» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 47’ μετά την ωραία συνεργασία του Ζιρού με τον Καθόρλα, το σουτ του Ισπανού πέρασε λίγο άουτ. Εννέα λεπτά αργότερα η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είχε ακόμα μία καλή στιγμή, με τη μπάλα, μετά από ωραία προσπάθεια του Τσάμπερλεϊν από δεξιά, να φτάνει στον Ράμσεϊ, ο οποίος ωστόσο δεν πλάσαρε σωστά. Η… πρώτη απάντηση των «χωριατών» ήρθε στο 68’, με ένα σουτ του Αγκμπονλαχόρ που κατέληξε όμως στα χέρια του Σέζνι. Η σπουδαιότερη στιγμή στο ματς καγράφηκε δέκα λεπτά αργότερα και ήταν ξανά για τους γηπεδούχους. Ο Χόλμαν σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα-βρίσκοντας στα ακροδάχτυλα του Σέζνι-χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι! Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το 0-0 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.