Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

Στο Τορίνο κάνεις… stop!!

Στο Τορίνο κάνεις… stop
Το τελευταίο διάστημα η Φιορεντίνα έδειχνε ότι ήταν με διαφορά η πιο φορμαρισμένη ομάδα στη Serie A, πηγαίνοντας από επιτυχία σε επιτυχία και παίζοντας παράλληλα πολύ όμορφο ποδόσφαιρο.

Ωστόσο, η 14η αγωνιστική τη Τορίνο της έβαλε… stop στην ξέφρενη πορεία της, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Μάλιστα οι «βιόλα» γλίτωσαν στο τέλος την εκτός έδρας ήττα, σε ένα παιχνίδι με πάρα πολλές συγκινήσεις.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη 1-0 της Ρόμα επί της Πεσκάρα.

Η Τορίνο υποδέχτηκε την Φιορεντίνα και προηγήθηκε στο σκορ στο 40ο λεπτό με Τσέρκι να κάνει το 1-0. Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε με τους «βιόλα» να ψάχνουν την ισοφάριση, η οποία ήρθε τελικά στο 74’ με τον Ροντρίγκεζ να ευστοχεί σε πέναλτι. Δύο λεπτά μετά, όμως, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Μπίρσα. Την… παρτίδα για τους γηπεδούχους έσωσε στο 84’ ο Ελ Χαμντάουι, κάνοντας το τελικό 2-2.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τη Ρόμα επί της Πεσκάρα με σκορ 1-0, με τον Ντέστρο από το 5ο λεπτό να χαρίζει τους τρεις βαθμούς στους «τζιαλορόσι» που δείχνουν σημάδια ανάκαμψης μετά το ντέρμπι με τη Λάτσιο. Διπλό… ανάσα για τη Τζένοα, η οποία επικράτησε 1-0 της Αταλάντα με το γκολ του Μπερτολάτσι στο 39ο λεπτό.