Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου 2012

«Ταύροι» για φίλημα!!

Η αγωνιστική άνοδος των Μπουλς στο ΝΒΑ, επιβεβαιώθηκε και κόντρα στους Σέλτικς, τους οποίους νίκησαν 100-89 στο Σικάγο. Νίκες και για Μπας και Μάβερικς κόντρα σε Πέισερς και Σίξερς αντίστοιχα.

«Ταύροι» για φίλημα
Μεγάλοι πρωταγωνιστές της όγδοης νίκης των «ταύρων» στα δέκα τελευταία παιχνίδια ήταν οι Μπούζερ και Ντενγκ που πέτυχαν 21 πόντους έκαστος, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Νοά, με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ (triple double). Για την Βοστώνη που συμπλήρωσε αισίως τέσσερις σερί ήττες, κορυφαίος ήταν ο Ρόντο με 26 πόντους και 8 ασίστ.

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι Μπακς, 98-93 στο Μιλγούοκι τους Πέισερς στο μίνι ντέρμπι central division. Οι γηπεδούχοι, ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική βραδιά τον Μπράντον Τζένινγκς που σταμάτησε στους 34 πόντους –έβαλε επτά σε ένα λεπτό στην 4η περίοδο-, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισε ο Τζορτζ Χιλ που είχε 18.

Στο Ντάλας, οι Μάβερικς κατάφεραν μετά από ματς-ντέρμπι, να βάλουν τέλος στο κακό σερί των τριών συνεχόμενων ηττών, νικώντας 107-100 τους Σίξερς. Κορυφαίοι για τους νικητές που είχαν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ το οποίου και διατήρησαν μέχρι τέλους, ήταν οι Μέιο και Κέιμαν με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ράιτ με 25.