Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2013

Ο Πανιώνιος… επέστρεψε!!

Στις νίκες επέστρεψε ο Πανιώνιος, επικρατώντας του «μαχητικού» Ικάρου Καλλιθέας με σκορ 82-75, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, για την 13η αγωνιστική της Α1.

Ο Πανιώνιος… επέστρεψε
Ο Νίκος Παππάς έκοβε και ο Βλάντιμιρ Γιάνκοβιτς… έραβε για τον Πανιώνιο, ο οποίος νίκησε με σκορ 82-75 τον –πολύ σκληρό για να πεθάνει- Ίκαρο Καλλιθέας, για τη 13η αγωνιστική της Α1. Στους 22 πόντους σταμάτησε ο πρώτος, με το δεύτερο να προσθέτει άλλους 20 για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, ενώ για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάντιτς με 14 πόντους.

Ντέρμπι με το… τζάμπολ στο κλειστό της Αρτάκης. Πανιώνιος και Ίκαρος πήγαιναν πόντο-πόντο, με την ομάδα της Καλλιθέας –όμως- να είναι αυτή που είχε πάρει ένα μικρό προβάδισμα, ελέγχοντας το ματς (7-11). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έδειχναν αρκετή διάθεση στην άμυνα, κλείνοντας καλά το δρόμο προς το καλάθι, ενώ οι Σίμτσακ και Πάντιτς έκαναν πολλή καλή δουλειά στα ριμπάουντ. Έτσι, αφού οι γηπεδούχοι «βραχυκύκλωναν» στην επίθεση, ο Ίκαρος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (13-18).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στο +6 (18-24). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοσή του και με ένα σερί 6-0 έφερε το ματς στα ίσα (24-24) αρχικά, ενώ στη συνέχεια πήρε και το προβάδισμα (28-26). Το ντέρμπι κρατούσε ξανά, με τους γηπεδούχους όμως αυτή τη φορά να ελέγχουν καλύτερα το παιχνίδι (35-33). Όλα έδειχναν πως το πρώτο ημίχρονο θα έβρισκε τους «κυανέρυθρους» προηγούμενους με… βραχεία κεφαλή, ωστόσο το τρίποντο του Γιάνκοβιτς στην εκπνοή διαμόρφωσε το 41-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος έσφιξε την άμυνά του και με τον Μίλμπουρν να έχει… σκεπάσει τα καλάθια, έφτασε στο +7 (44-37). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσαν αυτό το προβάδισμα για περίπου δύο λεπτά, καθώς η «μαχητικότητα» των Φαγιέ και Γκίμπσον βοήθησε τον Ίκαρο να ροκανίσει τη διαφορά και έτσι η τρίτη περίοδος να κλείσει στο 56-55. Όμως, στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «κυανέρυθροι» με άλλο ένα… ξέσπασμα, με αναπάντητους πόντους από τον Αθανασούλα, έφτασαν ξανά σε διαφορά «ασφαλείας» με το σκορ να είναι στο υπέρ τους 66-58.

Η αντίδραση της ομάδας από την Καλλιθέα ήταν ένα σερί 5-0, με το οποίο έκανε το 66-63, αλλά ο Γιάνκοβιτς πήρε στις… πλάτες του τον Πανιώνιο, κάνοντας το 72-65, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, για άλλη μία φορά ο Ίκαρος αρνήθηκε να καταθέσει τα… όπλα, φέρνοντας τη διαφορά στο καλάθι (74-72). Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, παίρνοντας το ροζ φύλλο με το τελικό 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 41-37, 56-55, 82-75

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2 (6 ριμπ.), Πέιν 1, Αθηναίου 1, Κιζ 2, Μίλμπουρν 10, Αθανασούλας 11 (3), Μπατής 7 (2), Γιάνκοβιτς 20 (2τρ., 11 ριμπ.), Καββαδάς, Παππάς 22 (3), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 6.

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 4, Βρκιτς 11 (1), Ντελκ, Φαγιέ 12 (2τρ., 9 ριμπ.), Γκίμπσον 9 (2τρ., 7 ασ.), Γιαννακίδης 13 (3), Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 12, Πάντιτς 14.