Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2013

Το έφερε… τούμπα!!

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Μαρσέιγ στο γήπεδό της με σκορ 3-2 απέναντι στη Μονπελιέ για την 21η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το έφερε… τούμπα
Η Μαρσέιγ μετά τη «γκέλα» της Λιόν είχε την ευκαιρία να πάρει τους τρεις βαθμούς και να σκαρφαλώσει στη δεύτερη θέση του πίνακα μόλις έναν βαθμό πίσω από τους «λιονέ».

Η ομάδα της Μασσαλίας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και επικράτησε, έστω και δύσκολα, 3-2 της Μονπελιέ, η οποία δεν κατάφερε να πάρει τίποτα απο την αναμέτρηση αν και βρέθηκε στο 56’ να προηγείται 2-1.

Η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Αντρέ Αγιού να κάνει το 1-0. Η Μονπελιέ αντέδρασε άμεσα και τρία λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση με τον Ερέρα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 56’ έκανα τον 2-1 με τον Ουτάκα. Οι Μασσαλοί πίεσαν και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Τζόρνταν Αγιού στο 79’. Η… λύτρωση για την Μαρσέιγ ήρθε στο πρώτο λεπτό τον καθυστερήσεων με τον Ζινιάκ να κάνει το τελικό 3-2.

Νωρίτερα η Σοσό επικράτησε 1-0 της Ρεμς και πήρε βαθμολογική... ανάσα.