Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2013

Την θέλουν πρωταθλήτρια; (video)

Φιορεντίνα και Νάπολι ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι» και μετά τη Λάτσιο… δούλεψαν και αυτές για χάρη της Γιουβέντους στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Serie A.

Ντέρμπι μεταξύ Βόρειων, Νότιων.

Ο 3ος με τον 5ο της βαθμολογίας.

Νικητής;

Μα φυσικά ποιος άλλος, η… Γιουβέντους.

Η Φιορεντίνα υποδέχτηκε τη Νάπολι, η οποία ήθελε τη νίκη, ώστε να μειώσει στους τρεις τη διαφορά από την πρωτοπόρο «γηραιά κυρία», ενώ οι γηπεδούχοι με τους τρεις βαθμούς θα έπιαναν στην τρίτη θέση την Ίντερ.

Ωστόσο, το μεταξύ τους 1-1, χάλασε τα σχέδια και των δύο και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Λάτσιο με την Παλέρμο από χθες, επέτρεψε στους «μπιανκονέρι» να… ρεφάρουν τις δύο απανωτές «γκέλες» τους και να αυξήσουν τη διαφορά τους στους πέντε βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό, καθώς είχε τα… πάντα. Πάθος, δύναμη, φάσεις, σκληρά μαρκαρίσματα και δύο γκολ. Το ένα μπορεί να θέσει από τώρα υποψηφιότητα για τη… γκάφα της χρονιάς, καθώς στο 33’ ο Ρονκάλια επιχείρησε τη βαθιά μπαλιά πίσω από τη σέντρα, ο Ντε Σάνκτις μπερδεύτηκε με τους αμυντικούς του και τον Τόνι, η μπάλα πέρασε από πάνω του και κάπως έτσι οι «βιόλα» έκαναν το 1-0. Οι «παρτενοπέι» αντέδρασαν και έφτασαν στο 42ο λεπτό στην ισοφάριση με τον Καβάνι να πιάνει την κεφαλιά και να πετυχαίνει το 100ο του τέρμα στη Serie A.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο προσπάθησαν αρχικά να μην δεχτούν γκολ και δημιούργησαν μία ευκαιρία εκατέρωθεν. Η Νάπολι στο 85’ με τον Πάντεφ να πιάνει την κεφαλιά, αλλά να βλέπει τον τερματοφύλακα της Φιορεντίνα να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση και οι «βιόλα» στο 90’ με τον Μπόρχα Βαλέρο να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά έξω. Το τελικό 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων και δεν ικανοποίησε κανένα.