Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2013

Μόνιμα στην κορυφή!!

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 χάντμπολ των ανδρών εξακολουθεί να βρίσκεται ο Διομήδης Άργους, ο οποίος επικράτησε 31-24 του Πανελληνιού. Στην 5η θέση ο Ποσειδώνας.

Μόνιμα στην κορυφή
Με τον Ζαραβίνα να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα, ο Διομήδης Άργους νίκησε τον Πανελλήνιο με 31-24. Οι «λύκοι» ζορίστηκαν για να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας της Κυψέλης αλλά τελικά τα κατάφεραν, ανεβάζοντας απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 24-31

Τα δεκάλεπτα: 4-4, 7-9, 11-12 (ημχ.), 15-18, 19-25, 24-31
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Δημήτρης Σκάρλος): Τζανακάκης, Βασιλόπουλος 5, Σκοδριάνος 4, Δημήτρουλας 4, Πανταζής, Παπανίκος, Ξηρός 3, Σαμαράς 4, Παρασκευαϊδης, Χελιώτης 1, Αϊβάζης 1, Ζαφείρης, Ουρόσεβιτς 2, Δημητρόπουλος.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 10, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Καρκαλάτος, Χαντέλης, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 6, Σαμαράς 5, Κοντούλης, Ελευθερίου, Δεληγιάννης, Καραιβάνοφ 6, Τάσκοβιτς 2.

Μέχρι την 5η αγωνιστική δεν είχε ούτε ένα πόντο και συγκαταλέγονταν στις ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή στην κατηγορία. Μετά το τέλος της 10ης αγωνιστικής ο Ποσειδώνας Λουτρακίου έφτασε μια... ανάσα από την πρώτη τετράδα, καθώς ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Κορινθίας νίκησε 27-23 τον Άρη Νίκαιας, σημειώνοντας την 5η νίκη του στα 6 τελευταία παιχνίδια και πλέον έφτασε τους 10 βαθμούς!

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά στο δεύτερο ο Ποσειδώνας ξέφυγε στο σκορ και στο τελευταίο δεκάλεπτο λύγισε τον αντίπαλο του, που δεν άντεξε στον ίδιο ρυθμό.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ-ΑΡΗΣ Ν. 27-23

Τα δεκάλεπτα: 4-3, 8-8, 13-12 (ημχ.), 19-16, 21-19, 27-23
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Χατζηκωνσταντίνου): Βλαχογεώργος, Σκρόμπιτς, Βαμβακάς 2, Πέρρος 8, Μουτσάι, Τούρκια 4, Μπάρμπας, Μπένα, Βουγιάνοβιτς 4, Βασιλειάδης 2, Παπαδόπουλος 1, Χατζηκωνσταντίνου Α., Ρουμελιώτης 4, Χριστοδούλου 2, Δημητρόπουλος, Παλαιολόγος
ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Ρηγάκης 4, Κουρής, Κλημανόγλου 5, Μπουλούμπασης, Γαλανάκης, Μελετάκος Γ., Γιουρούκης, Μαλανδρένιας, Χατσίκας 5, Μουρελάτος, Χρόνης, Γραμματικόπουλος 3, Καραστέργιος 2, Λεωνίδας 4, Μανουσέλης

Ο ΠΑΟΚ ήταν η νικήτρια ομάδα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με την συντοπίτισσα ΧΑΝΘ. Ο «δικέφαλος» επικράτησε με 28-23 και μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά, σε μια αναμέτρηση που έλεγξε από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο «δικέφαλος» του Βορρά με αυτή τη νίκη έπιασε τον Δούκα στην 3η θέση με 16 πόντους.

Η ομάδα του Στέλιου Υετίων εκμεταλλεύτηκε κάποιες δίλεπτες αποβολές των γηπεδούχων με τον καλύτερο τρόπο και ξέφυγε με 9-1 μπροστά στο σκορ, ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε 6-11. Στο δεύτερο ημίχρονο λίγο η μαχητική ΧΑΝΘ, λίγο η χαλαρότητα του ΠΑΟΚ, έκαναν το ματς πάλι ντέρμπι και στο 47΄ η διαφορά ψαλιδίστηκε στα 2 γκολ (19-21) και μέχρι το 57΄ οι δύο ομάδες βάδιζαν στην... κόψη του ξυραφιού. Ο ΠΑΟΚ πάντως έδειξε την ωριμότητα και εμπειρία και στα κρίσιμα λεπτά πήρε ξανά διαφορά ασφαλείας κερδίζοντας με 28-23.

ΧΑΝΘ- ΠΑΟΚ 23-28

Τα δεκάλεπτα: 1-4, 1-7, 6-11 (ημχ.), 11-18, 19-21, 23-28
ΧΑΝΘ (Στέλιος Σεϊρεκίδης) Μπουκοβίνας, Δέσπος, Σεϊρεκίδης 2, Λοΐζος, Τσαβδάρης, Σπυρόπουλος 3, Παπαδόπουλος Π, Κοκτσίδης , Κουρουμλίδης 3, Αργυρίου 3, Κόντης 1, Παντελίδης 1, Κεσίδης 1, Τάτσης 3, Λάππας 1, Ανανιάδης 5
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας, Παλάσκας 5, Γουργούμης, Πίτσιος, Κοκκώνης , Αποστολίδης Π., Ιλερής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 3, Ιωαννίδης 2, Περβανάς 1, Τσακίρης 7, Τσάτσο 8, Καράγγελος , Τσίλης, Σεβαστίδης 2