Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου 2013

Σοφό… τερος Παναθηναϊκός!

Νικηφόρα πέρασε από το Ρέθυμνο ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας του ΑΓΟΡ με 85-58, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Σοφό… τερος Παναθηναϊκός
Ανασυγκροτημένος, πιο ουσιαστικός και πιο συγκεντρωμένος στο παρκέ εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα στο ντέρμπι από τον Ολυμπιακό και μερικά 24ωρα πριν τον τελικό του Κυπέλλου επίσης με τους «ερυθρόλευκους». Με τους Σοφοκλή Σχορτσανίτη και Στεφάν Λάσμε να πραγματοποιούν πολύ καλές εμφανίσεις, οι «πράσινοι» επικράτησαν στο Ρέθυμνο του ΑΓΟΡ με 85-58, για την 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ δείχνοντας καθ΄ όλα έτοιμοι για τον πρώτο τίτλο της χρονιά.

Ανάσες πήρε ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ενώ χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του έδωσε ο Αργύρης Πεδουλάκης.

Όσο για τους πρωταγωνιστές; 17 πόντοι με 7/7 δίποντα για τον Σόφο και 16 πόντοι με 9 ριμπάουντ από τον Λάσμε.

Αποφασισμένος να μην αφήσει κανένα περιθώριο στον ΑΓΟΡ και να «κλειδώσει» το παιχνίδι όσο περισσότερο μπορούσε, μπήκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός. Με καλή άμυνα η οποία κράτησε σε μονοψήφιο αριθμό τους γηπεδούχους και αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Στεφάν Λάσμε, οι «πράσινοι» βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με 19 πόντους (9-28)!

Αν και η διαφορά άγγιξε και το +21 (13-34) υπέρ του «τριφυλλιού» στη δεύτερη περίοδο η έλλειψη συγκέντρωσης που έδειξαν στη συνέχεια οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη και τα 7 (!) λάθη στα οποία υπέπεσαν έδωσαν την ευκαιρία στο Ρέθυμνο με επιμέρους 12-5 να μειώσει σε 31-43. Τελικά οι φιλοξενούμενοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 34-50.

Το ημίχρονο βοήθησε τον Παναθηναϊκό να ανασυνταχθεί. Επιστρέφοντας στο παρκέ οι «πράσινοι» πίεσαν στην άμυνα περιορίζοντας τον ΑΓΟΡ στους… επτά πόντους, ενώ αρχικά με τον Λάσμε και στη συνέχεια με τον ορεξάτο Σχορτσανίστη διεύρυναν και άλλο το πλεονέκτημα τους, 41-72.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στο τελικό 85-58.

Τα δεκάλεπτα: 9-28, 34-50, 41-72, 58-85

ΑΓΟΡ (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης 4, Κόλιμον 2, Αγγελόπουλος 2, Τσαρουχας 3 (1), Τσόχλας 8 (2), Ντούβνιακ 10 (2), Κόμματος 8 (1), Κάρτερ 11 (1), Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 8, Σιζόπουλος

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 17 (7/7 δίποντα, 3/4 βολές), Μπράμος 8 (2), Ματσιούλις 6 (5 ασίστ), Καπόνο 4, Ούκιτς 11 (1), Λάσμε 16 (9 ριμπάουντ), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 3, Γκιστ 10 (6 ριμπάουντ), Μπανκς 6 (1), Ξανθόπουλος 4, Σκορδίλης