Δευτέρα 1 Απριλίου 2013

Χαρίζει η Λιόν!!

Τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη συμπλήρωσε η Λιόν, η οποία ηττήθηκε στο «Ζερλάν» 2-1 από τη Σοσό, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 30η αγωνιστική της Ligue 1.

Χαρίζει η Λιόν!
Από ‘κει που διεκδικούσε πρωτάθλημα η Λιόν, τώρα κάνει… αγώνα για να παραμείνει στην πρώτη τριάδα. Οι «λιονέ» μετά την «τεσσάρα» (4-1) από την Μπαστιά, ηττήθηκαν στο «Ζερλάν» από τη Σοσό με σκορ 2-1, στο ματς ολοκλήρωσε την 30η αγωνιστική της Ligue 1. Έτσι, το σύνολο του Ρεμί Γκαρντ παρέμεινε την τρίτη θέση, αφού νίκησε η Μαρσέιγ, με την ομάδα του Σεντρίκ Καντέ από την άλλη, να ξεφεύγει –ύστερα από καιρό- από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Λιόν ήταν αυτή που είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο εκείνη που ευτύχησε να προηγηθεί ήταν η Σοσό, με γκολ του Σίο στο 50ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Ρεμί Γκαρντ άρχισαν να πιέζουν ακόμη περισσότερο, με τον Λακαζέτ να κερδίζει πέναλτι και να το μετατρέπει σε γκολ ο Γκομίς στο 68’. Μάλιστα, στο 76’ οι «λιονέ» είχαν και δοκάρι με τον Λισάντρο Λόπες, με τον Μπακαμπού να… παγώνει το «Ζερλάν» στο 88ο λεπτό και να δίνει τη μεγάλη νίκη στους φιλοξενούμενους με το τελικό 2-1.