Δευτέρα 15 Ιουλίου 2013

Δεν σταματά πουθενά η Εθνική!!

Δεν… καταλαβαίνει τίποτα η Εθνική Νέων. Οι παίκτες του Μίσσα επικράτησαν 77-68 της Κροατίας και μπήκαν με το… δεξί στην δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Συνολικά 14 τάπες οι διεθνείς μας!

Δεν σταματά πουθενά η Εθνική!
«Αφεντικό» η Ελλάδα εξ’ αρχής! Τα παιδιά του Κώστα Μίσσα έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στις κορυφαίες «8» ομάδες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων, καθώς επιβλήθηκαν 77-68 της Κροατίας στο πρώτο παιχνίδι τους για την δεύτερη φάση της διοργάνωσης και παραμένουν αήττητοι!

Έσβησαν τα… φώτα οι διεθνείς που «μοίρασαν» 14 τάπες εκ των οποίων οι 6 του Αντετοκούνμπο, ο οποίος έκανε double double με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ. Φόβος και τρόμος ο Λαρεντζάκης που ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους.

Επόμενος αντίπαλος το Μαυροβούνιο την Τρίτη, όπου με νίκη η Εθνική παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Ο Λαρεντζάκης ξεκίνησε… καυτός από τα 6,75, όμως οι Κροάτες ήταν που προηγούνταν 9-8 στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέρασε στον αγώνα και η Εθνική προηγήθηκε 18-16 και την Κροατία να ανακτά εκ νέου το προβάδισμα (21-18). Στα επόμενα τέσσερα λεπτά οι παίκτες του Μίσσα «έτρεξαν» ένα σερί 16-0(!), με «πρωτομάστορα» τον άσο των Μπακς και η Ελλάδα ξέφυγε με το υπέρ της 34-21. Οι αντίπαλοί μας κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» την διαφορά μέχρι το ημίχρονο για το 30-36, αφού η ελληνική ομάδα «κόλλησε» στην επίθεση προς στιγμήν.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η άμυνα της Εθνικής ήταν απροσπέλαστη, στην επίθεση υπήρξαν λύσεις και η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια επίπεδα (45-33). Οι Κροάτες δεν τα παράτησαν και με τον Πάντουριτς μείωξαν στους πέντε (45-50). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Έλληνες παίκτες να έχουν μια καλή απόσταση, επτά πόντων, 56-49. Με ένα μίνι σερί 5-0, η Κροατία έφτασε μια… ανάσα από την Εθνική (54-56), ενώ στο 35’ οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται πολύ κοντά (58-60). Ο Λαρεντζάκης πήρε από το… χέρι την ομάδα του στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, η Ελλάδα να βρίσκεται μπροστά με 70-63. Τα πάντα είχαν κριθεί, αφού οι Κροάτες δεν μπορούσαν να απειλήσουν, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει σε ελληνικά χέρια με το τελικό 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 49-56, 68-77

Κροατία: Παντούριτς, Σάματς, Σέγκαριτς, Κάναετ, Μπούοβατς, Μπάκοβιτς, Μπόμπαν, Ράμλιακ, Μάντουνιτς, Βλάιτς, Σίρκο, Μποζίνοβιτς

Ελλάδα: Μποχωρίδης 9 (1), Λαρεντζάκης 25 (4), Παπαπέτρου 7 (1), Καραμολέγκος 3 (1), Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 2, Μίτσιαλος, Αντετοκούνμπο 12 (15 ριμπάουντ), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 14 (8 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3, Γόντικας