Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2013

Brasileiro: «Διπλό» για Κρουζέιρο και «λάμψη» Χιούρι!! (videos)

Ο 26χρονος Βίλιαν πέτυχε δύο τέρματα και επέτρεψε στην Κρουζέιρο να περάσει με 2-1 από την έδρα της Γκοΐας, που ήταν καλύτερη.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με τον Ρέναν Ολιβέιρα, αλλά ισοφαρίστηκαν στο 38ο από τον Βίλιαν, ενώ ο πρώην στράικερ της Μέταλιστ διαμόρφωσε και το 2-1 στο 71ο λεπτό, τη στιγμή που η Γκοΐας πίεζε ασφυκτικά. Εν τέλει, όμως, η Κρουζέιρο παρέμεινε στην κορυφή του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος. Στη δεύτερη θέση διατηρήθηκε η Μποταφόγκο, καθώς στο 90ό λεπτό βρήκε δίχτυα ο αγαπημένος της εξέδρας, Χιούρι, ενώ η τρίτη Γκρέμιο πέρασε με 2-0 από την έδρα της ουραγού Ναούτικο.
Στο μεταξύ, η Φλουμινένσε απέσπασε 1-1 στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε χάρη σε πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Ραφαέλ Σόμπις στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και σημαντικές επεμβάσεις του Ντιέγκο σε ολόκληρο το δεύτερο, ενώ η Πορτουγκέζα του κεφάτου Ντιόγκο επιβλήθηκε της Βάσκο με 2-0. Ακόμα, η Μπαΐα πήρε εντός έδρας 2-2 από την Κρισιούμα, αφού ο Φερναντάο μείωσε στο 71ο λεπτό με πέναλτι και ο Ομπίνα ισοφάρισε στο 85ο.
9
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr