Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2013

Σοκ στο τέλος για τους Δανούς!! (video)

Στα… σκουπίδια πέταξε το… δώρο της Βουλαγαρίας η Δανία, καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με την Ιταλία, με τη «σκουάντρα ατζούρα» να ισοφαρίζει στο τέλος και βλέπει τα μπαράζ να χάνονται.

Σοκ στο τέλος για τους Δανούς (video)
Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα, ο 2ος όμιλος τελικά θα είναι και αυτός που θα βγάλει τον… χειρότερο δεύτερο, ο οποίος δεν θα συμμετέχει στα μπαράζ.

Η Βουλγαρία με την ήττα της νωρίτερα 2-1 από την Αρμενία πρόσφερε απλόχερα ένα… δώρο στη Δανία. Οι Δανοί, όμως, το πήραν και το πέταξαν στα… σκουπίδια, καθώς έμειναν στο 2-2 με την αδιάφορη Ιταλία, σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε. Η «σκουάντρα ατζούρα» με τον Ακουιλάνι ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα και ουσιαστικά αφήνει τον όμιλό της χωρίς… καλύτερο δεύτερο για την είσοδο στα μπαράζ.

Η τελευταία αγωνιστική θα μπορούσε να είχε ενδιαφέρον, με τέσσερις ομάδες να διεκδικούν τη δεύτερη θέση, αλλά τους τα… χάλασε ο 5ο όμιλος, εκτός κι αν γίνει κάτι το συγκλονιστικό εκεί.

Οι Ιταλοί αν και αδιάφοροι προηγήθηκαν με ένα υπέροχο γκολ του Οσβάλντο στο 28’ και «πάγωσαν» τους Δανούς. Ωστόσο, η Δανία έδειχνε να το θέλει περισσότερο και ο Μπέντνερ αρχικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ισοφάρισε, ενώ ο ίδιος στο 79’ έκανε το 2-1 και όλοι πίστεψαν ότι οι Δανοί βρίσκονται πλέον στα μπαράζ για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Η «σκουάντρα ατζούρα», όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξης και με τον Ακουιλάνι στις καθυστερήσεις έκανε το 2-2 και… σόκαρε τη Δανία στο φινάλε.

Η Τσεχία επικράτησε εύκολα 4-1 εκτός έδρας της Μάλτας, αλλά πέτυχε μία νίκη χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα.

Δανία-Ιταλία 2-2

Μάλτα-Τσεχία 1-4