Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2013

Αργεντινή: «Ανάσα» για Παλέρμο!! (videos)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε η Γοδόι Κρουζ του Μάρτιν Παλέρμο σε βάρος της Λανούς, με την οποία απομακρύνθηκε από τις «επικίνδυνες» θέσεις.
Η Γοδόι Κρουζ ανέβηκε και στην 6η θέση της αργεντίνικης Inicial, αλλά είναι οκτώ βαθμούς μακριά από τους πρωτοπόρους, Νιούελς Ολντ Μπόις, ενώ εξαρχής η προσοχή του συλλόγου είναι στην τριετή κατάταξη, η οποία κρίνεται τις ομάδες, που θα πέσουν στη δεύτερη κατηγορία. Στην προκειμένη, ο Χοσέ Λουίς Φερνάντεζ ντύθηκε «ήρωας» σκοράροντας στο 7ο λεπτό, ενώ η Λανούς, η οποία ήταν από τα αρχικά φαβορί για την κατάκτηση της Inicial, δεν μπόρεσε να απαντήσει. Σημειώνουμε επίσης ότι ο πρώην στράικερ της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο, αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο για τους ηττημένους.
Σε άλλο ματς της 11ης αγωνιστικής, η Χιμνάσια Λα Πλάτα απέσπασε 1-1 στην έδρα της «διψασμένης» Τίγκρε, αν και αγωνίστηκε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες εξαιτίας δεύτερης κίτρινης του Οσβάλντο Μπαρσοτίνι από το 45ο λεπτό. Μάλιστα προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με πέναλτι του Λούκας Λιχτ, αλλά στο 17ο ο Ματίας Πέρεζ Γκαρσία ισοφάρισε για τους γηπεδούχους με εκτέλεση φάουλ.
2
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.