Παρασκευή 27 Δεκεμβρίου 2013

Εκεί… τρέμουν τα χέρια σου!!

Μια κυριολεκτική επιβεβαίωση ότι κάθε αντίπαλος τρέμει την έδρα της προσέφερε η Μάντσεστερ Σίτι! Ένα γκολ του Νεγκρέδο που έφυγε απ’ τα χέρια του Μινιολέ λύγισε τον Σουάρες… εεε, τη Λίβερπουλ με 2-1!

Εκεί… τρέμουν τα χέρια σου!
Ποια Χριστούγεννα, ποια Boxing Day και ποιο πνεύμα… φιλοξενίας! Η Μάντσεστερ Σίτι παραμένει η χειρότερη οικοδέσποινα που μπορεί να σου τύχει.

Χωρίς να 'ναι ανώτεροι της Λίβερπουλ κι εκμεταλλευόμενοι ένα λάθος του αγχωμένου Μινιολέ (και αβάντα της διαιτησίας), οι «πολίτες» πήραν με 2-1 το ντέρμπι της «Boxing Day»!

Ο τερματοφύλακας των «κόκκινων» δεν συγκράτησε την μπάλα στο… αντιμετωπίσιμο πλασέ του Νεγκρέδο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κι ολοκλήρωσε την ανατροπή που είχε ξεκινήσει ο Κομπανί (ισοφαρίζοντας το γκολ του Κουτίνιο, μετά από ένα άλλο του Στάριτζ που κακώς δε μέτρησε ως οφσάιντ).

Παρόλο λοιπόν που ο διαβολεμένος Λουίς Σουάρες έπαιζε… σχεδόν μόνος τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Στάριτζ δεν έβαλε το γκολ που του ‘δωσε «στο πιάτο». Ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι που έκανε στον Ουρουγουανό ο Λέσκοτ. Κι η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε στο τέλος το «9 στα 9» στην έδρα της, που την κρατά σε απόσταση αναπνοής απ’ την πρωτοπόρο Άρσεναλ.