Τετάρτη 16 Απριλίου 2014

Έκλεισε ραντεβού η Ρεν!

Το γεγονός πως έχει χάσει την επαφή της με τους τίτλους τα τελευταία χρόνια δεν της επέτρεπε κανένα λάθος. Γι’ αυτό και η Ρεν προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας, επικρατώντας 3-2 της Ανζέ.

Έκλεισε ραντεβού η Ρεν
Την ευκαιρία να κατακτήσει έναν τίτλο έπειτα από το 2009 θα έχει η Ρεν στις 3 Μαΐου στο «Stade de France». Η ομάδα του Φιλίπ Μοντανιέ δεν έχασε την ευκαιρία που της παρουσιαζόταν στον ημιτελικό απέναντι στην Ανζέ και επικράτησε 3-2 στο «Ρουτ ντε Λοριάν».

Αν και οι φιλοξενούμενοι, που αγωνίζονται στη δεύτερη κατηγορία, αιφνιδίασαν ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Γιαταρά, οι γηπεδούχοι δεν αποσυντονίστηκαν και έφεραν με σχετική άνεση τούμπα το ματς. Ο Τοϊβόνεν στο 15ο λεπτό έκανε το 1-1, η ομάδα του βρήκε ρυθμό και στο 36’ πήρε το προβάδισμα με τον Γκροσίτσκι. Το ματς και η πρόκριση στον τελικό έδειξαν να έχουν κριθεί από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Ζεάν Μακούν έκανε το 3-1 (38’). Η Ρεν είχε ευκαιρίες, δεν κατάφερε να βρει για τέταρτη φορά δίχτυα και το τελικό 3-2 διαμόρφωσε για τους φιλοξενούμενους ο
Γιαταρά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 89΄.

Έτσι η Ρεν βρίσκεται ήδη στον τελικό της 3ης Μαΐου και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της από το ζευγάρι της Μονακό με την Γκιγνκάμπ. Πηγή: sport-fm.gr