Πέμπτη 4 Σεπτεμβρίου 2014

Μεγάλη ανατροπή από Τουρκία!!

Αν και έχανε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης από τη Φινλανδία, η Τουρκία αφού αρχικά έστειλε το ματς στην παράταση (68-68), πήρε τη δεύτερη νίκη της στον τρίτο όμιλο με σκορ 77-73!

Μεγάλη ανατροπή από Τουρκία!
Τεράστια ανατροπή από την Τουρκία! Αν και ήταν πίσω στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης κόντρα στη Φινλανδία, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση (68-68) και να πάρει τη δεύτερη νίκη της στον τρίτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου με το σκορ 77-73!

Κορυφαίος για τους γείτονες ήταν ο Ομέρ Ασίκ με 22 πόντους, ενώ για τους ηττημένους -που είχαν τρομερά ποσοστά έξω από τα 6,75μ.- ξεχώρισαν οι Κόπονεν και Σαλίν με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Χωρίς σπουδαίο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση, αλλά τη Φινλανδία να διατηρεί από νωρίς ένα σταθερό προβάδισμα κόντρα στην Τουρκία. Ο Κόπονεν είχε μπει «ζεστός» και γι’ αυτό το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, βρήκε την ομάδα του στο +5 (10-15). Περίπου ίδιο ήταν το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τους τυπικά γηπεδούχους να σουτάρουν με ψηλά ποσοστά έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να φτάσουν ακόμα και στο +17 (24-41). Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Αρσλάν ευστόχησε σε τρίποντο και έτσι το σκορ στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 41-27.

Οι Φινλανδοί διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (53-43). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Τουρκία έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-4, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 59-53. Όπως είναι φυσικό, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τη διαφορά να είναι στον πόντο (65-64), λίγο πριν τη λήξη. Το τρίποντο του Μέρφι έφερε τη Φινλανδία στο +4 (68-64), ωστόσο μία βολή από τον Πρέλτζιτς και ένα τρίποντο του Ακιόλ, έφεραν το ματς στα ίσα (68-68), τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη! Στην τελευταία επίθεση, ο Κόπονεν αστόχησε και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Τουρκία όχι μόνο πήρε το προβάδισμα, αλλά πήγε ακόμα και στο +4 (73-69). Παρ’ όλα αυτά, οι Φινλανδοί έκαναν το 73-73 με τους Κόπονεν και Σαλίν, όμως οι Πρέλτζιτς και Γκονλούμ έφεραν ξανά τους γείτονες στο +4, οι οποίοι πήραν το ροζ φύλλο με το τελικό 77-73!

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-41, 53-59, 68-68 κ.α., 77-73

ΤΟΥΡΚΙΑ: Οσμάν 7, Γκιουλέρ 3, Ακιόλ 3, Χερσέκ 1, Πρέλτζιτς 13, Τουντσερί 2, Σαβάς 2, Γκονλούμ 10, Αρσλάν 12, Ασίκ 22, Αλντεμίρ 2

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Κοϊβίστο 11, Μέρφι 6, Μουουρίνεν 2, Χαφ 2, Σάλιν 15, Κότι 9, Κόπονεν 17, Νουουτίνεν 8, Μότολα 2, Ρανικο 1 *Πηγή: sport-fm.gr*