Πέμπτη 4 Σεπτεμβρίου 2014

«Ξέρανε» και τη Σερβία!!

Μετά την Γαλλία, η Βραζιλία άφησε στον... τόπο και την Σερβία! Οι Λατινοαμερικάνοι έκαναν την έκπληξη κόντρα στους «πλάβι» -που πήγαν για μεγάλη ανατροπή στην τρίτη περίοδο- επικρατώντας με 81-73.

«Ξέρανε» και τη Σερβία!
Τι κι αν επιχείρησε να κάνει μια σεμιναριακή ανατροπή κατά την διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου; Η Σερβία δε μπόρεσε εν τέλει να κλέψει τη νίκη από τη Βραζιλία, που είχε μεγαλύτερη διάρκεια κι έφτασε σε μια δίκαιη -και σπουδαία- επικράτηση με 81-73!

Κορυφαίος του γηπέδου και πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βιέιρα της «σελεσάο» που πέτυχε 21 πόντους, εξαιρετικός και ο Μπαρμπόσα με 16. Ο Τεόντοσιτς με 14 πόντους και 5 ασίστ ξεχώρισε για τους ηττημένους.

Δυναμικά ξεκίνησε τον αγώνα η Βραζιλία, καθώς από πολύ νωρίς κατόρθωσε να πάρει διψήφια διαφορά (4-14 στο 5:38) με τους Βιέιρα, Σπλίτερ και Μπαρμπόσα να αναλαμβάνουν την πρωτοκαθεδρία στο σκοράρισμα. Με την είσοδο του Τεόντοσιτς, ο «κλοιός» έπεσε μέχρι και τους 4 πόντους (12-16 στο 2:52), ωστόσο ο Ιλάριο με διαδοχικά καλάθια κι εξαιρετικές αμυντικές ενέργειες, εκτόξευσε και πάλι τη διαφορά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-23 υπέρ της «σελεσάο».

Από την έναρξη του δευτέρου δεκάλεπτου, οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, ενώ εκτόξευσαν για πρώτη φορά την διαφορά και στους 12 πόντους (19-31 στο 8:13). Στη συνέχεια ακολούθησε ακριβώς το ίδιο σκηνικό με το σκορ υπέρ των Βραζιλιάνων να αυξάνεται κι άλλο (25-43 στο 2:57). Παρά τις προσπάθειες των Σέρβων, οι δύο εθνικές πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 32-48.

Αποφασισμένη μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι τυπικά γηπεδούχοι που εκμεταλλευόμενοι και τα φάουλ της Βραζιλίας, έτρεξαν ένα εκπληκτικό σερί 16-6 και μείωσαν την διαφορά στους 6 πόντους (48-54 στο 5:40). Μάλιστα, εμφανώς βελτιωμένη αμυντικά και πιο εύστοχη επιθετικά, η Σερβία πέρασε μπροστά για πρώτη φορά μετά τις αρχές του αγώνα (57-55 στο 2:10). Εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 64-60 υπέρ της ομάδας του Τζόρτζεβιτς.

Στην… κόψη του ξυραφιού η τέταρτη περίοδος, με τις δύο εθνικές να είναι κοντά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να περνάνε και πάλι μπροστά (67-70 στο 5:33). Τα επόμενα λεπτά κύλισαν χωρίς να αλλάξει το σκορ, καθώς αμφότερες εμφανώς αγχώθηκαν, με αποτέλεσμα να… σπάσουν τα στεφάνια. Μετά από σχεδόν τρία λεπτά, ο Σπλίτερ έβαλε μπροστά την Βραζιλία με 5 (67-72 στο 2:43). Κάπως έτσι συνεχίστηκαν και τα εναπομείναντα κρίσιμα λεπτά, με την Βραζιλία να παίρνει μια σπουδαία νίκη με 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-48, 64-60, 73-81

ΣΕΡΒΙΑ: Τεόντοσιτς 14, Σιμόνοβιτς 3, Γιόβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 8, Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 10, Κάλινιτς, Μπίρσεβιτς 8, Κρίστιτς 7, Ραντούλιτσα 11, Κάτιτς, Στίματς 2

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Μασάντο, Νέτο 2, Χετσάιμερ, Τέιλορ 2, Γκαρσία 6, Χουέρτας 6, Μπαρμπόσα 16, Βαρεχάο 4, Τζιοβανόνι 7, Ιλάριο 7, Βιέιρα 21, Σπλίτερ 10 *Πηγή: sport-fm.gr*