Πέμπτη 4 Σεπτεμβρίου 2014

Κόπα Σουνταμερικάνα: Αποκλείστηκε η Φλουμινένσε!! (videos)

Χάρη στον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ, η Γκοΐας προκρίθηκε στους «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα έπειτα από 1-0 σε βάρος της Φλουμινένσε.
Στο 48ο λεπτό, οι «καριάκα» απώλεσαν το πλεονέκτημα από το 2-1 του πρώτου αγώνα, καθώς ο Έρικ ολοκλήρωσε επίθεση διαρκείας της Γκοΐας, ενώ στο 61ο ο Ελιβέλτον αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και περιόρισε τις ελπίδες πρόκρισης των ηττημένων. Από την πλευρά της, η Ρίβερ Πλέιτ πήρε προβάδισμα πρόκρισης περνώντας με 1-0 από την έδρα της Γοδόι Κρουζ χάρη σε γκολ του Χερμάν Πεζέγια στο 92ο λεπτό, ενώ το ντέρμπι της Χιμνάσια με την Εστουντιάντες επεκτάθηκε για πρώτη φορά στο Κόπα Σουνταμερικάνα, αλλά οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.
Σε άλλο σημερινό παιχνίδι της δεύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, η Βιτόρια επιβλήθηκε με 2-1 της Σπορτ Ρεσίφε και πέρασε στην επόμενη φάση με συνολικό 3-1. Ο 21χρονος Βίλι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 22ο λεπτό και ο Μάρσιο σημείωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 74ο, ενώ στο 51ο ισοφάρισε προσωρινά ο Ρίτελι.
9 – Ιντεπεντιέντε Ντε Βάγιε (Εκουαδόρ) – Σέρο Πορτένιο (Παραγουάη) 16-23/09
10 – Χιμνάσια Λα Πλάτα (Αργεντινή) – Εστουντιάντες Λα Πλάτα (Αργεντινή) 0-0 & 16/09