Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου 2014

Χρόνια πολλά… αρχηγέ!

Ο Αλεσάντρο Φλορέντσι, πήρε τη θέση του εορτάζοντα Φραντσέσκο Τότι και με δικό του γκολ, έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την Ρόμα, που με σκορ 2-0 κόντρα στη Βερόνα, διατήρησε το απόλυτο στη Serie A.

Χρόνια πολλά… αρχηγέ
Η Ρόμα τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην Βερόνα, αλλά κατάφερε να γιορτάσει με την πέμπτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Serie Α τα 38α γενέθλια του αρχηγού της Φραντσέσκο Τότι. Οι «τζιαλορόσι», με τον Κώστα Μανωλά (δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 45΄) στην ενδεκάδα και τους Βασίλη Τοροσίδη, Χοσέ Χολέβας στον πάγκο, νίκησαν 2-0 στο «Ολύμπικο» την «Ελλάς», σε ένα ματς που είχαν την απόλυτη υπεροχή, αλλά το γκολ δεν… ερχόταν.

Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες και την κατοχή, αλλά τη λύση έδωσε ο Αλεσάντρο Φλορέντσι, που στο 66ο λεπτό αντικατέστησε τον Τότι. Χρειάστηκαν εννέα λεπτά για να ανοίξει το σκορ ο Ιταλός επιθετικός, που είχε και δοκάρι στο 81ο λεπτό. Το 2-0 ήρθε με ένα μακρινό σουτ του Ντέστρο στο 86΄ που έβαλε τέλος στα όποια όνειρα βαθμολογικής συγκομιδής για τη Βερόνα. Έτσι η Ρόμα έφτασε τους 15 βαθμούς, την ώρα που η Βερόνα γνώρισε τη πρώτη φετινή της ήττα και παρέμεινε στους οκτώ. Για τη φιλοξενούμενη, στην ενδεκάδα ήταν Ταχτσίδης και Μόρας και εκτός αποστολής ο Χριστοδουλόπουλος.