Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου 2014

Τσαρίνα στην… Πόλη!!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατέκτησε το «Gloria Cup» νικώντας 88-84 την Ουνικάχα Μάλαγα στον τελικό του τουρνουά, σε ένα ματς που είχε αρκετά νεύρα στο τέλος.

Τσαρίνα στην… Πόλη
Στο «Nick Galis Cup» έφυγε απογοητευμένη! Όμως, στην Κωνσταντινούπολη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφυγε με ψηλά το… κεφάλι, κατακτώντας το «Gloria Cup», αφού επικράτησε στον τελικό 88-84 της Ουνικάχα Μάλαγα.

Απόλυτα κυριάρχησε στην πρώτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κλείνοντάς την στο +9 (15-24). Όμως, στη δεύτερη η Ουνικάχα το… πάλεψε λίγο παραπάνω, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να κλείσει στο 45-41 υπέρ των Ρώσων. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ομάδα από τη Μάλαγα έδειχνε να πατά καλύτερα, καθώς όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά, αλλά κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος με οκτώ πόντους (67-56).

Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι. Η ΤΣΣΚΑ ισορρόπησε την κατάσταση, με το σκορ να είναι στο 75-75, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «ομάδα του στρατού» διατηρούνταν μπροστά και ύστερα από αρκετά φάουλ, αψιμαχίες και… τεχνικές ποινές, οι Ρώσοι κατέκτησαν το τουρνουά, επικρατώντας 88-84.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 41-45, 67-59, 84-88.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Τεόντοσιτς 21 (9 ασ.), Βοροντσέβιτς 15, Τζάκσον 12, Φριτζόν 11, Κορόμπκοφ 9, Χάινς 9, Μαρκοϊσβίλι 5, Στρέμπκοφ 4, Νίκολς 2.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Γκρέιντζερ 17 (9 ασ.), Βασιλειάδης 15, Γκριν 12, Γκολούμποβιτς 10, Μάρκοβιτς 2, Τόμας 8, Καράχοτζιτς 6, Βάσκεθ 6, Κουζμίνσκας 8.*Πηγή: sport-fm.gr*