Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου 2014

Επική ανατροπή και πρόκριση για Ούνιξ!!

Επιστρέφοντας από το -19 στο τρίτο δεκάλεπτο, η «ελληνική» Ούνιξ Καζάν νίκησε 88-79 τη Βιλερμπάν και επέστρεψε στους ομίλους της Ευρωλίγκας! Κορυφαίος ο Ουάιτ με 21 πόντους για τους Ρώσους.

Επική ανατροπή και πρόκριση για Ούνιξ!

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιμς Ουάιτ με 21 πόντους, με τον Κώστα Καϊμακόγλου να προσθέτει 13 πόντους και τον Νίκο Ζήση να έχει 3. Από την άλλη, για τους Γάλλους ξεχώρισε ο Ντέιβιντ Άντερσεν, ο οποίος τελείωσε το ματς με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ντέρμπι από το πρώτο… λεπτό ήταν η αναμέτρηση. Η Ούνιξ ήταν αυτή που είχε ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή και κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-22). Όμως, στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε. Η Βιλερμπάν αφού κατάφερε αρχικά να περάσει μπροστά, με πρωταγωνιστή τον Ντέιβιντ Άντερσεν πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 14 πόντους (53-39).

Με το δυνατό ξεκίνημα στα τέσσερα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, η γαλλική ομάδα έφτασε ακόμα και στο 19 (60-41). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η Βιλερμπάν… εξαφανίστηκε από το παρκέ, δίνοντας την ευκαιρία στην Ούνιξ να κάνει ένα επιμέρους σκορ 23-4 –με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Ουάιτ- και να φέρει το ματς στα ίσα (64-64)! Πλέον, το… τσιπάκι είχε γυρίσει υπέρ της ομάδας του Καζάν, η οποία έφτασε στη νίκη με το τελικό 88-79.

Έτσι η Ούνιξ Καζάν θα συμμετάσχει στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας με Αναντολού Εφές, Σάσαρι, Νίζνι, Ρεάλ Μαδρίτης και Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 53-39, 64-64, 79-88.

Ούνιξ Καζάν (Πεδουλάκης): Ουάιτ 21 (1), Λάνγκφορντ 9 (1), Ζήσης 3 (1), Μπίκοφ, Λιχοντέι, Πανίν, Σανικίντζε 5 (1), Γκουμπάνοφ, Σοκόλοφ 4, Καϊμακόγλου 13 (3τρ., 8 ριμπ.), Αντίποφ, Φίσερ 18, Τζέρελς 15 (2).

Βιλερμπάν (Βενσάν): Γκριν 8 (2 τρ., 8 ασ.), Ρόζενφελντ, Ζεν-Τσαρλς, Τζάκσον 12 (3), Αντερσεν 27 (2τρ., 9 ριμπ.), Μπιογκ, Σανγκαρέ 6 (2), Λάιτι 2, Μπέιντερ 4 (1), Νίβινς 8, Σι 12.*Πηγή: sport-fm.gr*