Πέμπτη 13 Νοεμβρίου 2014

Φουλ για πρόκριση ο ΠΑΟΚ!!

Ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup έκανε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 80-60 της Μπουντούτσνοστ και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με ρεκόρ νικών 4-1!

Φουλ για πρόκριση ο ΠΑΟΚ!
Ελέγχοντας την αναμέτρηση από το πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα με 80-60 την Μπουντούτσνοστ και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του Eurocup με 4-1, με αποτέλεσμα να έκανε άλλο ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Πρώτος σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Μαρκ Κάρτερ με 19 πόντους, ενώ ο Τζούλιαν Βον πρόσθεσε άλλους 16.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ματς μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να έχουν επικεντρωθεί στην άμυνα (9-9). Όμως, στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και εκμεταλλευόμενος την αστοχία της Μπουντούτσνοστ «έτρεξε» ένα σερί 11-0, κάνοντας το 20-9, με τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» με ένα 4-0, διαμορφώνοντας στο τέλος το 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να ελέγχει το παιχνίδι και παράλληλα να συντηρεί την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (29-19). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έπαιρναν σχεδόν… άριστα στην άμυνα και με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να έχει «ζεσταθεί» για τα καλά, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 17 πόντους (42-25).

Το… πάρτι του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Μετά τη μείωση του σκορ από τον Κουκ (42-27), ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε ένα σερί 13-0 και «εκτόξευσε» τη διαφορά στο υπέρ του +28 (55-27). Η ομάδα του Μαυροβουνίου δεν ήταν σε θέση να αντιδράσει και έτσι το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Θεσσαλονικείς με το υπέρ τους 63-34.

Με την έκταση που είχε πάρει το σκορ από το τρίτο δεκάλεπτο, στο τέταρτο το ματς έγινε πιο… ελεύθερο. Όμως αυτό, κάθε άλλο παρά προβλημάτισε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος διατηρούσε την υπέρ του διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να δοκιμάζει ακόμα διάφορα πρόσωπα και σχήματα. Έτσι, χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο ροζ φύλλο με το τελικό 80-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 42-25, 63-34, 80-60.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 11 (1), Λιάπης, Χαραλαμπίδης 10 (2), Κάρτερ 19 (2), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 9 (3), Όντουμ 3, Βον 16, Σαλούστρος 5 (1).

Μπουντούσνοστ (Γιόβοβιτς): Κουκ 5, Σέχοβιτς 8 (2), Πλάνινιτς 2, Σούμποτιτς 2, Ντάσιτς 3 (1), Σέχι 15 (1), Βίτκοβατς 11 (2), Πόποβιτς 6, Τσάπιν 6 (2), Ρίκιτς 2. *Πηγή: sport-fm.gr*