Τρίτη 30 Δεκεμβρίου 2014

Σφίγγει η… θηλιά για την ΑΕΚ!!

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε στη Γλυφάδα 3-0 σετ την «Ένωση», η οποία βρίσκεται ολοταχώς σε τροχιά πλέι άουτ, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του 1ου γύρου στην Volleyleague

Σφίγγει η… θηλιά  για την ΑΕΚ

Μία αγωνιστική πριν το φινάλε του 1ου γύρου στο πρωτάθλημα η «Ένωση» βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 6 πόντους.

Αντίθετα ο Παμβοχαϊκός έφτασε τους 15 πόντους και πλέον απέχει τρεις μακριά από την 4η θέση που βρίσκεται η Κηφισιά.
Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ασπιώτης με 18 πόντους και 65% αποτελεσματικότητα και εξαιρετικός για ένα ακόμα ματς ο Παπαδόπουλος με 11 και 7 μπλοκ. Συνολικά οι φιλοξενούμενοι είχαν 14 μπλοκ και 58% στην επίθεση.

Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ έκανε άσχημη εμφάνιση, αγωνιζόμενη με σύνθεση ανάγκης μετά την αποχώρηση και των Κρίνιτς, Παγιάν.

«Τραγικό» ποσοστό στην επίθεση με 28% και πολλά λάθη από την ομάδα του υπηρεσιακού τεχνικού Ζήνων Ζοφόλη και υπό το βλέμμα του νέου προπονητή Πλάμεν Χριστόφ, ο οποίος έχει πολύ δουλειά μπροστά του.

1ο σετ: Ο Παμβοχαϊκός έλεγξε πλήρως το σετ με εξαιρετικούς τους Παπαδόπουλο, Ασπιώτη να σημειώνουν 9 πόντους και να έχουν 5 από τα 6 μπλοκ της ομάδας του Βραχατίου. Η ΑΕΚ πάλεψε μέχρι το 6-7, αλλά στην συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε αρκετά όταν ο Κανέλλος πήγε στο σερβίς και με δύο άσσους έκανε το 9-18. Το σετ ολοκληρώθηκε 14-25.

2ο σετ: Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν κυρίαρχος και στο δεύτερο με την ΑΕΚ να ακολουθεί στο σκορ μέχρι το 9-10. Στη συνέχεια ο Ασπιώτης ανέβασε την διαφορά στο +3 (9-12) και ο Ίλιτς με την λάθος επίθεση έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους Πελοποννήσιους (9-13). Στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 11-16 και στην συνέχεια 12-19. Η ΑΕΚ έκανε προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς, όταν μείωσε σε 19-23 και 21-24, αλλά ο Παμβοχαϊκός πήρε και αυτό το σετ με 21-25

3ο σετ: Ο Παμβοχαϊκός δεν άφησε περιθώρια στην ΑΕΚ και «καθάρισε» από την αρχή την αναμέτρηση όταν προηγήθηκε 1-7 και 2-8 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα, αφού βρέθηκαν μπροστά με 7-16 στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ και το σετ με ολοκληρώθηκε 11-25.

Διαιτητές: Φραγκάκης - Κυριοπούλου