Τρίτη 30 Δεκεμβρίου 2014

Oh Lalla(na)!!

Την… μηχανή της Λίβερπουλ «άναψε» και πάλι ο Άνταμ Λαλάνα. Με δύο γκολ του 26χρονου οι «Ρεντς» έκλεισαν με πάρτι τις υποχρεώσεις τους για το 2014 κερδίζοντας 4-1 την Σουόνσι στο «Άνφιλντ».

Oh Lalla(na)
Με εμφατικό τρόπο και… υπογραφή από τον Άνταμ Λαλάνα έκλεισε το 2014 για την Λίβερπουλ. Οι «Ρεντς», έχοντας οδηγό τον 26χρονο μεσοεπιθετικό, έφτασαν άνετα στο 4-1 απέναντι στην Σουόνσι στο «Άνφιλντ», στο ματς που έκλεισε την 19η αγωνιστική της Premier League.

Το ματς ξεκίνησε με την ομάδα του Ρότζερς να πιέζει και τελικά να καταφέρνει να φτάσει σχετικά εύκολα στο γκολ με τον Αλμπέρτο Μορένο στο 33ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, όμως στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου πλήρωσαν το τραγικό λάθος του Φαμπιάνσκι. Ο Πολωνός γκολκίπερ έδιωξε πάνω στον Λαλάνα, ο οποίος είδε την μπάλα –έπειτα από την κόντρα- να καταλήγει στα δίχτυα (51’).

Οι «κύκνοι» άγχωσαν τους «Ρεντς» καθώς απάντησαν στην επόμενη φάση με τον Σίγκουρσον (52΄), όμως ο κόσμος στο «Άνφιλντ» σηκώθηκε ξανά όρθιος για να πανηγυρίσει. Ο Λαλάνα έπειτα από όμορφη προσπάθεια και συνεργασία με τον Κουτίνιο πλάσαρε σωστά στο 61’ τελειώνοντας το ματς. Σα να μην έφτανε αυτό για την Σουόνσι, ήρθε και το αυτογκόλ του Σέλβεϊ στο 69ο λεπτό έπειτα από κόρνερ του Χέντερσον για να κλείσει ακόμη πιο άδοξα την βραδιά.