Παρασκευή 16 Ιανουαρίου 2015

Κοντά στην πρόκριση ο Εθνικός…!!

Μια «ανάσα» από την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών βρίσκεται ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, αφού επικράτησε 3-0 σετ της Ζλιν στην Τσεχία για τους «16» της διοργάνωσης.

Κοντά στην πρόκριση ο Εθνικός…
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε 3-0 σετ τη Ζλιν στην Τσεχία, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών και έκανε βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος», όπου οι ακρίτες χρειάζονται νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα με 3-2 σετ για να προκριθούν.

Η επικράτηση του Εθνικού ήταν πιο δύσκολη από ότι δείχνει το τελικό σκορ, αφού το δεύτερο και το τρίτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες για τους ακρίτες.

Μάλιστα, στο τρίτο σετ, οι Τσέχοι είχαν τρεις φορές προβάδισμα για να το κατακτήσουν, αλλά ο Εθνικός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 32-30. Νωρίτερα, στο ίδιο σετ, η Ζλιν είχε προηγηθεί 12-8, αλλά ο Εθνικός «ανέτρεψε» την κατάσταση.

*Οι πόντοι της Φάτρα Ζλιν προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 2 άσσους, 44 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

ΦΑΤΡΑ ΖΛΙΝ (Μάτσεκ): Ουκιτίλ 12 (12/23 επ), Βάσιτσεκ 11 (9/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 76% υπ - 60% άριστες), Κολάρ 17 (15/34 επ, 2 άσσοι, 64% υπ - 27% άριστες), Νάβλατσιλ 6 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Κότας 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ) / Ομπντζάλεκ (λ, 71% υπ - 24% άριστες), Πρικρίλ 2 (2/2 επ, 50% υπ - 25% άριστες), Μότιτσκα, Τρούονγκ

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Μιχάλ 8 (2/6 επ, 6 μπλοκ), Τσουκ 13 (11/27 επ, 2 μπλοκ, 70% υπ - 35% άριστες), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (3/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 11 (10/22 επ, 1 μπλοκ, 85% υπ - 54% άριστες), Άντριτς 17 (16/32 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 54% υπ - 15% άριστες)

Τα σετ: 19-25, 24-26, 30-32

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Σάκης Μουστακίδης τόνισε πως: «Μετά από τρεις εβδομάδες, επιτέλους κάναμε μία καλή εμφάνιση ως ομάδα και αυτό με χαροποιεί περισσότερο και από τη νίκη μας. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μου. Είχα εκτιμήσει πως η Ζλιν είναι καλύτερη ομάδα από τη Σόνενβερτ και την Ταλίν και δικαιώθηκα. Κι εμείς κάναμε την καλύτερη εκτός έδρας εμφάνιση. Δεν είμαστε σε θέση να υποτιμούμε τη Ζλιν, γιατί μπορούμε να βρεθούμε προ εκπλήξεων. Η ρεβάνς θα είναι δύσκολη. Θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να πάρουμε την πρόκριση.

Δεν έχουμε στο νου μας μόνο δύο σετ, αλλά τη νίκη και στη ρεβάνς. Η Ζλιν, εάν έπαιζε στο ελληνικό πρωτάθλημα, θα ήταν σίγουρα μέσα στην εξάδα, θα έλεγα πως μοιάζει το στιλ παιχνιδιού της με τον Παμβοχαϊκό που έχουμε να αντιμετωπίσουμε την επόμενη αγωνιστική, αλλά και στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ». *Πηγή: sport-fm.gr*