Παρασκευή 16 Ιανουαρίου 2015

Δεν… χαμπαριάζει η ΤΣΣΚΑ!!

Στην πρώτη της ήττα στο TOP 16 της Ευρωλίγκας υποχρέωσε την Αναντολού Εφές η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όπου χωρίς τον τραυματία Σόνι Ουίμς επικράτησε με 78-69 μέσα στο «Αμπντί Ιπεκτσί».

Δεν… χαμπαριάζει η ΤΣΣΚΑ!
Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε και μέσα στο «Αμπντί Ιπεκτσί» μπροστά σε 10.000 κόσμο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας! Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παρέμεινε αήττητη όχι μόνο στο TOP 16 αλλά γενικά στη φετινή Ευρωλίγκα (13-0) επικρατώντας –χωρίς τον τραυματία Σόνι Ουίμς- με 78-69 επί της Αναντολού Εφές.

Κορυφαίοι για την «ομάδα του στρατού» οι Ντε Κολό και Τζάκσον με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Στράτος Περπέρογλου με 17 πόντους.

Μάλιστα, στις εξέδρες του γηπέδου ήταν ο υπεύθυνος διαιτησίας της Ευρωλίγκας, Κώστας Ρήγας, αλλά και οι Χρήστος Σταυρόπουλος και Νίκος Λεπενιώτης της ΚΑΕ Ολυμπιακός.

Με την άμυνά της να τσακίζει… κόκκαλα, ξεκίνησε την αναμέτρηση η Εφές, η οποία κρατώντας χαμηλά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε από νωρίς το προβάδισμα (7-2). Στη συνέχεια, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μάζεψε τη διαφορά (10-8), οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με ένα 8-0, φτάνοντας ακόμα στο +10 (18-8), με τον Βοροντσέβιτς να διαμορφώνει με τρίποντο το 18-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Εφές έκανε περίπου τρία λεπτά για να πετύχει τους πρώτους της πόντους, ωστόσο αυτό δεν της κόστισε, καθώς διατηρούσε το προβάδισμα (20-17). Μάλιστα, η ομάδα του Ίβκοβιτς άνοιξε ξανά τη διαφορά (27-21), αλλά οι Ρώσοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με τον Χάινς, λίγο πριν το τέλος, με το 32-34 να ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο δυνατά μπήκε η ΤΣΣΚΑ στο δεύτερο ημίχρονο, με την «ομάδα του στρατού» να «τρέχει» ένα επιμέρους σκορ 2-9 και να προηγείται 43-34. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη είχαν τον έλεγχο του ματς (41-49), με την Εφές να κάνει ένα 8-0 με τους Σάριτς και Περπέρογλου για το 49-49, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, με ένα μίνι-ξέσπασμα στο τέλος, η ΤΣΣΚΑ έκλεισε την περίοδο στο +3 (51-54).

Η ρωσική ομάδα εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρά τις προσπάθειες του Περπέρογλου (57-62), όμως περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη το τρίποντο του Ντρέιπερ έβαλε ξανά… φωτιά(64-66). Παρ’ όλα αυτά, στην επόμενη φάση ο Ερτέλ δέχθηκε τεχνική ποινή, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να την εκμεταλλεύεται στο έπακρο και να φτάνει στο +8 (64-72). Εκεί ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» το ματς, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 32-34, 51-54, 69-78.

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Οσμάν 6, Περπέρογλου 17 (1τρ, 7ρ), Σάριτς 14(2), Ντρέιπερ 10 (2), Κρστιτς 4, Λάσμε 4, Κορκμάζ, Τζάνινγκ, Ερτέλ 12, Μπιέλιτσα 12 (2).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 22, Τεόντοσιτς 11 (1), Φριντζόν 2, Νίκολς, Τζάκσον 21 (1), Μαρκοϊσβίλι, Κορόμπκοφ 3, Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς 16 (2), Κάουν, Χάινς 2.*Πηγή: sport-fm.gr*