Τετάρτη 18 Μαρτίου 2015

Ο Ράις την οδηγεί!!

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Χίμκι, καθώς επικράτησε με 76-75 στην έδρα της Βαλένθια, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά του Eurocup. Τρομερή εμφάνιση από τον Ταϊρίς Ράις!

Ο Ράις την οδηγεί!
Αν και η Βαλένθια πήγε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Χίμκι ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 76-75 και παράλληλα σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «4» του Eurocup.

Μεγάλη εμφάνιση για τους Ρώσους έκανε ο Ταϊρίς Ράις με 27 πόντους, ενώ οι Κόπονεν και Ντέιβις είχαν από 12. Από τις «νυχτερίδες» πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαν Ρόσομ με 15 πόντους, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Χαρανγκόντι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με το σκορ στα μισά να ήταν χαμηλό (9-8). Περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, Χίμκι πέρασε μπροστά (15-17), για να κάνει η Βαλένθια ένα σερί 5-0 και να διαμορφώσει το 20-17. Όμως, στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα άλλαξε άρδην, καθώς οι Ράις και Όγκουστιν διατηρούσαν μπροστά (21-26) τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν ακόμα και στο +9 (27-36). Έτσι κύλησε το ματς μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τους Ρώσους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 41-35.

Η Χίμκι είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ρώσους να φτάνουν στο +10 (40-50), μέσα σε περίπου τέσσερα λεπτά. Οι «νυχτερίδες» έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα μειώνοντας στους τέσσερις (47-51), όμως οι παίκτες του Κουρτινάιτις πάτησαν ξανά το… γκάζι και έτσι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (52-65).

Ίδιο ήταν το σκηνικό στο μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περιόδου, με τη Χίμκι να διατηρεί μία διαφορά ασφαλείας (66-74). Ωστόσο, η Βαλένθια δεν είχε πει την τελευταία της… λέξη και με ένα σερί 7-0, μείωσε στον πόντο (73-74), στα 43’’ πριν τη λήξη! Ο Ράις «ξεκόλλησε» την ομάδα του, κάνοντας το 73-76, με τον Λούτσιτς να διαμορφώνει με δύο βολές στο τέλος το τελικό 75-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 35-41, 52-65, 75-76

Βαλένθια (Ντουράν): Ρίμπας 9 (3), Βαν Ρόσομ 15 (3), Σάτο 7 (1), Λούτσιτς 9 (1), Ντούμπλιεβιτς 7 (1), Βίβες 2, Μαρτίνεθ 5 (1), Λόντσαρ 2, Αγκιλάρ 7 (2), Χαρανγκόντι 12 (1).

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 27 (3), Όγκουστιν 9, Κόπονεν 12 (4), Βιάλτσεφ 7 (1), Μόνια 4, Χάνικατ 5, Ντέιβις 12, Σεκελέτο. *Πηγή: sport-fm.gr*